Komentár: Kráľovská lesnícka disciplína prichádza o trón
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Hospodárska úprava lesov je kráľovskou lesníckou disciplínou, pretože je základom všetkých ostatných odborných činností lesníkov. Stačí spomenúť, že prvé lesné hospodárske plány majú už viac ako 250 rokov a za tento čas sa stali dokonale prepracovanými dokumentmi. Taxátori, ktorí ich pripravujú, boli pred storočím považovaní za lesnícku šľachtu. V súčasnosti prichádzajú títo lesnícki králi o svoj trón. A navyše veľmi rýchlo.
Od roku 2007, odkedy je lesnícka taxácia vyčlenená do podnikateľského prostredia a štát za túto verejnú službu platí, klesol počet taxátorov zo 110 na 60. Na jedného taxátora dnes pripadá viac ako 3 000 hektárov, pred dvanástimi rokmi to bolo približne 1 500 hektárov.
Z kedysi vychyteného lesníckeho odboru odchádzajú nielen mladí lesní inžinieri, ale v ostatných rokoch aj dlhoroční, špičkoví taxátori. Práca na týždňovkách v náročných terénnych podmienkach a s vysokými osobnými nákladmi nie je podľa nich adekvátne finančne ohodnotená. Okrem toho taxátori na rozdiel od geodetov nemajú ani cenník taxačných prác, takže cena, ktorú dostávajú od štátu za hektár vykonaných prác veľmi kolíše.
A aby toho nebolo dosť, aj keď taxátori pracujú v rôznych podmienkach, cena musí byť podľa stanoviska Úradu pre verejné obstarávanie všade rovnaká, pretože je obstarávaná jedna a tá istá služba, bez ohľadu na to, kde – vyhotovenie programov starostlivosti o les.
Vysoko odborná a zložitá práca sa nedá naučiť za mesiac či dva. Začínajúci taxátori potrebujú viacročné tútorstvo skúsených kolegov a zaúčanie do tejto dôležitej práce priamo v teréne, ale aj pri počítači, do ktorého treba správne zadať presne namerané údaje.
Ak to pôjde s taxátormi na Slovensku takto a týmto tempom ďalej, o desať rokov nielenže nebude koho zaúčať, ale nebude mať ani kto zaúčať...
Aktuálne stanovisko Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky k súčasnej cene za vyhotovovanie programov starostlivosti o les pre časopis LES & Letokruhy, ktoré publikujeme v celom rozsahu:
„V systéme vyhotovenia programov starostlivosti o lesy (PSL) platí trhová ekonomika, ktorej základným princípom je systém slobodného podnikania a voľnej súťaže. Priemerná cena PSL na 1 ha bola v roku 2018 obstaraná vo výške približne 20 eur s DPH.
Vyhotovenie PSL vykonávajú súkromné taxačné kancelárie ako nástroj štátu na presadzovanie štátnej lesníckej politiky. Taxačné kancelárie sú obchodné spoločnosti, ktoré zamestnávajú zamestnancov a títo sú odmeňovaní podľa politiky odmeňovania spoločnosti – zamestnávateľa. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR nemá kompetenciu a ani nemôže zasahovať do personálnej politiky súkromnej spoločnosti.
Poznamenávame, že spoločnosti zamestnávajúce taxátorov, predložili na základe vlastných kalkulácií nákladov svoje ponuky do verejného obstarávania a v roku 2018 podpísali trojročné rámcového dohody a následne na rok 2019 aj čiastkové zmluvy s Národným lesníckym centrom, čím potvrdili, že práce súvisiace s vyhotovením PSL za stanovených podmienok vrátane ceny vykonajú.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR považuje cenu v kontexte rozsahu vykonávaných prác za vyhotovenie PSL za zodpovedajúcu a so zvýšením ceny v najbližšom trojročnom období už neuvažuje.“
Jozef Marko