Komentár: Inú možnosť ako kúriť drevom obyvatelia Uliča nemajú. Musia ho ale dovážať na vozíkoch z 32 kilometrov vzdialenej Sniny
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Starosta obce Ulič Ján Holinka zaslal ešte 30. júna tohto roka Správe Národného parku Poloniny na základe medializovaných informácií o pripravovanej možnosti dodávky palivového dreva občanom na území národného parku zoznam potenciálnych odberateľov. Podľa jeho slov v dnešnom telefonickom rozhovore obsahoval tento zoznam viac ako 60 mien, ku ktorým medzitým pribudlo ďalších 30 záujemcov o palivové drevo z miestnych zdrojov.
Od Ing. Miroslava Buraľa, povereného riadením Správy Národného parku Poloniny, dostal 20. júla odpoveď. V závere listu zadeklaroval, že prioritou lesohospodárskej činnosti Správy Národného parku Poloniny bude prednostné pokrytie potrieb miestneho obyvateľstva predovšetkým vo vzťahu k palivovému drevu.
Ešte v polovici augusta o tejto téme hovoril so starostami troch obcí z Uličskej doliny štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča, ktorý ich ubezpečil o tom, že je postupované v intenciách zákona a akonáhle sa správa národného parku stane obhospodarovateľom delimitovaných lesov, bude oprávnená požiadavky obyvateľov riešiť.
Podľa dostupných informácií získali štátni ochranári rozhodnutie o tom, že sa stali obhospodarovateľmi lesov až v týchto dňoch. Teda päť mesiacov po tom, ako nadobudla účinnosť takzvaná reforma národných parkov. Celý proces zbrzdili opakované výmeny písomností medzi lesným úradom a správou národného parku, ktoré nemali konca kraja kvôli chybám a odvolaniam. A pritom vraj stačilo, aby si kompetentní sadli za jeden stôl a namiesto zdĺhavých papierovačiek nedostatky osobne vyriešili...
A výsledok? Starosta obce Ulič Ján Holinka nám dnes povedal, že ľudia sa ho takmer denne pýtajú, kedy dostanú nejaké vyrozumenie zo správy národného parku a kedy si konečne budú môcť kúpiť palivové drevo, pretože vykurovacia sezóna sa veľmi rýchlo blíži a v Poloninách prichádza skôr ako inde. „U nás v obci nie je zavedený plyn a elektrická sieť nie je taká spoľahlivá, takže inú možnosť ako kúriť drevom tu ľudia nemajú. Drevo v lesoch pri obci je, ale nevieme sa k nemu dostať. Najhoršie na tom je, že ľudia začali dovážať drevo na prívesných vozíkoch z 32 kilometrov vzdialenej Sniny. Za osem priestorových metrov zaplatia 560 eur. A to potrebujú na jednu zimu minimálne dve takéto fúry, za ktoré zaplatia celkovo 1 120 eur. Pre starších ľudí to predstavuje štvrtinu ich ročného príjmu.“
Čo k tomu dodať? Aj takéto sú dopady nepripravenej reformy národných parkov. Doplácajú na ňu najmä tí, ktorí z nej mali pôvodne najviac profitovať.
Jozef Marko