Komentár: Čas a ľudia už dávajú lesníkom a vlastníkom lesov za pravdu
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Špecifikom Mestských lesov Ružomberok je, že lesné porasty, ktoré obhospodarujú, doslova zabiehajú k uliciam mesta na viacerých okrajových sídliskách. O to viac sú teda mestskí lesníci vystavení nepochopeniu verejnosti. Ako sa s týmto tlakom vyrovnávajú? „Vyžaduje si to od nás skutočne mravenčiu prácu, založenú na trpezlivom vysvetľovaní a presviedčaní ľudí. Ja i kolegovia často vystupujeme v miestnych a regionálnych médiách. Ľudia tu napríklad spisovali petíciu proti ťažbe dreva nad jedným z miestnych sídlisk. Sťažovali sa, že rúbeme zdravé drevo. Tak sme ich pozvali do porastu a lesník im ukázal, že to, čo na prvý pohľad vyzerá zdravé, je vo vnútri napadnuté škodcom a choré, takže to musíme zrezať,“ povedal mi na stretnutí riaditeľ spoločnosti Mestské lesy Ružomberok s r. o. Ing. Milan Šlávka.
Podľa jeho slov pred štyrmi - piatimi rokmi miestni lesníci intenzívne vnímali, že nastavenie ľudí voči nim bolo veľmi negatívne. Teraz však majú na lesnícku robotu aj veľmi dobré ohlasy. V debate na túto tému sme sa zhodli na tom, že lesníkom pomáha v komunikácii s verejnosťou, že ľudia môžu vidieť výsledky cieľavedomej lesníckej práce pri obnove kalamitných plôch napríklad na Osrblí, Čertovici alebo vo Vysokých Tatrách. Na týchto a mnohých iných miestach Slovenska sa nespochybniteľne ukazuje, že lesníci robia svoju prácu dobre. Čas a ľudia teda začínajú dávať lesníkom a vlastníkom lesov za pravdu, keď tvrdia, že sa vedia postarať o lesy a hospodáriť v nich trvalo udržateľným spôsobom.
Názorná, zrozumiteľná a proaktívna prezentácia výsledkov odbornej lesníckej práce priamo v lesných porastoch je určite tým najúčinnejším nástrojom v lesníckej komunikácii s laickou verejnosťou. A môže mať ešte jeden dôležitý rozmer, o ktorom hovoril riaditeľ ružomberských mestských lesov. Ing. Milan Šlávka je totiž už deviaty rok poslancom mestského zastupiteľstva a snaží sa ukazovať výsledky lesníckej práce aj ostatným poslancom v mestskom parlamente. Odporúča kolegom lesníkom, aby boli aktívni aj v komunálnej politike a orgánoch miestnej samosprávy, určite to lesníckej veci pomôže. S tým sa dá jedine súhlasiť.
Dodávam, že reportáž o hospodárení Mestských lesov Ružomberok si budete môcť prečítať vo februárovom vydaní časopisu LES & Letokruhy.
Jozef Marko