Komentár: A je to tu zas! Keď už ochranári nevedia, kam z konopí, vytiahnu satelitné snímky s takzvaným úbytkom lesov
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Opäť sa potvrdilo, že keď ochranári nedokážu zareagovať na údaje a fakty o tom, že lesy na Slovensku nie sú drancované, ich výmera dlhodobo narastá, zásoba dreva v nich je historicky najvyššia za uplynulých sto rokov a ročný prírastok drevnej hmoty v slovenských lesoch je vyšší ako ročná ťažba, tak vytiahnu satelitné snímky, ktoré podľa nich potvrdzujú úbytok lesov na Slovensku.
Včera večer agentúra TASR uverejnila ďalší takýto pokus ochranárov o pomýlenie verejnosti s názvom Satelitné snímky potvrdzujú úbytok lesov na Slovensku a s podtitulkom: MŽP uviedlo, že od začiatku 21. storočia ubudlo zo slovenských lesov každý rok v priemere 0,46 percenta rozlohy lesa.
Stačí ak túto informáciu uverejníme pre ľudí, ochotných premýšľať nad jej skutočnou vypovedacou schopnosťou od konca a zvýraznime, na čom jej autori zakladajú útok na podstatu lesníctva. Píše sa v nej, že Inštitút environmentálnej politiky (IEP) využíva medzinárodné satelitné snímky, ktoré poukazujú na reálnu skutočnosť lesných pozemkov a dokážu objektívne vyhodnotiť stav lesov. Analytici používali už spracované údaje satelitných snímok z portálu Global Forest Watch. Tie využívajú vegetačný index na identifikáciu lesa (nástroj identifikuje iba starší les s výškou približne piatich metrov) na ploche 30 krát 30 metrov. Ak je na danej ploche aspoň 30-percentný pokryv stromov, tak sa plocha považuje za les. Analytici v tejto chvíli nehodnotili príčiny úbytku lesov.
Takže autori tvrdenia o úbytku lesov u nás nepovažujú za les porast nižší ako 5 metrov! A nehodnotia príčiny, teda neberú do úvahy rozsiahle, čoraz častejšie sa opakujúce a ničivejšie vetrové, vrcholcové snehové a podkôrnikové kalamity! Nezaujíma ich, aké obrovské kalamitné plochy kvôli nim vznikli a ako ich dokázali lesníci včas a dôsledne obnoviť, takže na nich rastú životaschopné a drevinovo pestré mladiny. Teda nie budúci, ale súčasný les, pretože aj malé dieťa je človek a je súčasťou ľudskej spoločnosti.
Myslím, že s pochopením týchto súvislostí môže každý racionálne uvažujúci človek pokojne dočítať túto správu, zverejnenú na portáli Teraz.sk bez toho, aby mu zbytočne stúpol krvný tlak...
V priebehu posledných štyroch rokov narástol priemerný ročný úbytok lesa takmer o štvrtinu. Vyplýva to z analýzy satelitných snímok Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, ktorý porovnával stratu lesa v rokoch 2017 až 2020 s rokmi 2001 až 2016. "Vysoké odlesnenie zaznamenal medzi rokmi 2017 až 2020 Národný park Veľká Fatra a Národný park Malá Fatra, kde sa priemerná ročná strata lesa zvýšila troj-, respektíve štvornásobne," dodal rezort.
MŽP uviedlo, že od začiatku 21. storočia ubudlo zo slovenských lesov každý rok v priemere 0,46 percenta rozlohy lesa. "S výnimkou kalamitného roku 2004 zažilo Slovensko najväčšiu stratu lesa v roku 2018, pričom najpostihnutejším regiónom za ostatných 20 rokov bol región Kysúc," informoval envirorezort.
Ako ďalej priblížil, v rokoch 2017 až 2020 predstavovala priemerná ročná strata lesa v národných parkoch vyše pol percenta (0,56 percenta). "Podľa satelitných snímok boli regionálne na tom najlepšie lesy na východnom Slovensku a na hornej Nitre. Naopak, najhoršie skončili oblasti na Kysuciach a podtatranské okresy Poprad a Kežmarok,“ spresnilo MŽP. Lepší stav vykazujú podľa zistení územia s 5. stupňom ochrany s bezzásahovým režimom.
Jozef Marko