Klamstvá pána ministra
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V relácii televízie TA3 Udalosti a komentáre, odvysielanej 29. apríla, bol hosťom moderátora Petra Bielika minister životného prostredia SR Ján Budaj. Zvykol som si už na to, že v diskusiách s aktivistami, zaoberajúcimi sa ochranou prírody, sa používajú často aj nie celkom korektné argumenty a beriem to ako nevyhnutnú súčasť diskusie. Avšak, ak v priamom prenose člen Vlády SR a minister životného prostredia klame, je to niečo, čo nemožno nechať bez povšimnutia.
V stručnosti, pán minister tvrdil, že:
- Na Slovensku sa dlhodobo prekračujú ťažbové možnosti lesov a lesy sa drancujú.
- Lesy na Slovensku sú tvorené prevažne umelo založenými smrekovými plantážami a preto je potrebné podstatne rozšíriť bezzásahové zóny v nich.
- Na Slovensku máme sucho a vysychajú nám pramene v dôsledku nesprávneho hospodárenia v lesoch.
K prvému tvrdeniu: V súčasnosti máme na Slovensku historicky najvyššie zásoby dreva (481 mil. m3). Celkový ročný prírastok v lesoch Slovenska je cca 12 mil. m3 dreva. V roku 2018 sa vyťažilo 9,86 mil. m3 dreva. Bilancia je teda +2,14 mil. m3 dreva. Treba dodať, že z týchto ťažieb je 58% ťažieb náhodných, spôsobených biotickými a abiotickými činiteľmi (zdroj: Správa o stave lesného hospodárstva SR 2018). Môžeme diskutovať o tom, či je výška súčasnej ťažby správna, ale používať slovo drancovanie pri absolútnom prírastku dreva o viac ako 2 mil. m3 za rok a zalesnených plochách na výmere 17 387 ha je klamstvo!
K druhému tvrdeniu: Podľa Národnej inventarizácie lesov (NLC Zvolen) je na Slovensku približne 80% lesov prirodzených a prevažne prirodzených. Zmenených lesov (smrekové monokultúry) je iba 15% a lesov úplne premenených (plantáží) je iba 0,4 %. Takže ďalšie klamstvo pána ministra!
K tretiemu tvrdeniu: Pán minister asi chýbal v škole, keď sa preberal zákon zachovania hmoty a energie. Ak totiž na krajinu spadne z jediného zdroja vody (atmosférické zrážky) jedna tona vody, žiadnym technickým ani nadprirodzeným opatrením nedosiahneme, aby v prírode bolo tej vody viac ako jedna tona. A je preukázané, že za ostatných 5 rokov sa úhrnné množstvo zrážok, spadnutých na našu krajinu, dramaticky znižuje. Lesy sú v tom teda nevinne, pretože žiadnu vodu nedokážu syntetizovať, ani inak stvoriť, môžu iba spomaliť jej odtok z krajiny a zvýšiť jej odpar.
Ak by sa takéto reči viedli pri pive, tak je to folklór, nad ktorým sa všetci pousmejeme. Ale ak takéto reči vedie pred zrakmi desiatok tisíc televíznych divákov minister Vlády SR, tak nie je niečo v poriadku!
Juraj Vanko
(autor je predsedom Rady združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska a podpredsedom ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska)
Link na reláciu s ministrom J. Budajom v televízii TA3: