Keď to ide inde, prečo to nemôže ís u nás?
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Aktivisti rôznych mimovládnych organizácií odovzdali 21.11.2006 na Úrade Vlády SR symbolickú pohľadnicu, ktorou žiadajú akceptovanie oprávnených požiadaviek neštátnych vlastníkov lesa v Tatrach.
Pri tejto príležitosti prezentovali nasledujúce vyhlásenie:
Mimovládny výbor Naše Tatry od prvého dňa dodnes vo viacerých vyhláseniach a tlačových správach upozorňuje na fakt, že štát sa k neštátnym vlastníkom pôdy v chránených územiach nespráva spravodlivo. Podporujeme oprávnené požiadavky neštátnych vlastníkov pôdy. Nemôžeme však súhlasi s ich nárokmi na drevo z A zóny národného parku alebo z prírodných rezervácií. Takéto drevo by nedostali v žiadnej ako-tak normálnej európskej krajine. Vo vyspelých demokratických krajinách vlastníci neuplatňujú svoje ústavou chránené vlastnícke práva za cenu ničenia vzácneho prírodného dedičstva, ktoré patrí nielen našej, ale rovnako aj budúcim generáciám. Najcennejšie prírodné územia Slovenska totiž nie sú len ich súkromným vlastníctvom, ale sú zároveň aj dedičstvom celého národa. Svoj názor na túto problematiku má v demokratickej spoločnosti právo prezentova každý, teda aj ochranári a mimovládne organizácie.
Existuje celý rad iných možností, ako uspokoji oprávnené požiadavky neštátnych vlastníkov lesa. Je to vykúpenie, zámena alebo trvalý prenájom pôdy. Zámena pôdy je pre štát ekonomicky najvýhodnejšie riešenie. Takéto riešenia sú štandardom vo vyspelých európskych krajinách. V Európe sú práva súkromných vlastníkov plne rešpektované. Zodpovedný subjekt je jednoznačne štát, reprezentovaný vládou a príslušnými ministerstvami.
Dlhodobé odkladanie systémového riešenia problémov Tatier zo strany vlády umelo stavia proti sebe ochranárov, neštátnych vlastníkov lesa a lesníkov. ¼udí, ktorí by mali prirodzene spolupracova na ochrane prírody. Je to hra, ktorú hrá niekto tretí aj s vlastníkmi - podľa hesla kde sa dvaja bijú, tretí víazí.
Dokedy sa bude štát hra na màtveho chrobáka? Komu tieto konflikty vyhovujú? Riešenie existuje: je to zonácia, ktorú pripravila Správa TANAPu a súvisiace predpisy, vrátane dohôd o kompenzácii majetkovej ujmy vlastníkov. Pokiaľ však neštátni vlastníci lesov nebudú ochotní partnersky rokova za okrúhlym stolom aj s ochrancami prírody, celá spoločnos sa dopredu nepohne.
Ing. Rastislav Jakuš, CSc., expert MVNT
Prof. RNDr. Mikuláš Huba, CSc., za koordinátorov MVNT