Jubilejný 30. ročník medzinárodnej konferencie Aktuálne problémy v ochrane lesa 2021: Najvýznamnejšími škodlivými činiteľmi v roku 2020 boli lykožrút smrekový a vietor
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Dnes pokračuje v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách jubilejný 30. ročník medzinárodnej konferencie Aktuálne problémy v ochrane lesa 2021. Jej hlavným organizátorom je Národné lesnícke centrum, Lesnícky výskumný ústav Zvolen – Lesnícka ochranárska služba.
Cieľom dvojdňového podujatia je poskytnúť účastníkom aktuálne informácie o problémoch ochrany lesa tak, ako ich registrovala v uplynulom roku Sekcia lesného hospodárstva a spracovania dreva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Lesnícka ochranárska služba Banská Štiavnica.
120 účastníkov dostáva informácie aj o zdravotnom stave smrečín a borín a o opatreniach ochrany lesa, premnožení podkôrneho hmyzu, zveri a výskyte nepôvodných organizmov v lesoch a výsledkoch riešenia výskumných projektov.
V úvodnej prezentácii vedúceho Strediska lesníckej ochranárskej služby Banská Štiavnica Ing. Andreja Kuncu po slávnostnom otvorení konferencie včera odznelo, že v roku 2020 bolo náhodnou ťažbou vyťažených 3,53 mil. m3 drevnej hmoty, čo je o 2,19 mil. m3 menej ako v roku 2019. Podiel náhodnej vykonanej ťažby na celkovej ťažbe bol 46,3%.
Najvýznamnejšou príčinou týchto náhodných vykonaných ťažieb boli biotické škodlivé činitele, teda podkôrny a drevokazný hmyz, listožravý a cicavý hmyz a fytopatogénne organizmy (2,0 mil. m3). Potom nasledujú abiotické škodlivé činitele, najmä vietor (1,4 mil. m3) a nakoniec antropogénne škodlivé činitele (11 tis. m3).
Najvýznamnejšími škodlivými činiteľmi v roku 2020 boli lykožrút smrekový (1,6 mil. m3) a vietor (1,2 mil. m3 ). Spolu zodpovedajú za 82% náhodnej vykonanej ťažby.
Jozef Marko