Jeleň ulovený šéfom štátnych lesov na Poľane: Papalášizmus alebo búrka v pohári vody?
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (1)
Na blogu Denníka N bol uverejnený článok s titulkom Papalášizmus riaditeľa lesov SR. Ešte aj Fico za jeleňa z Poľany odvolal štátneho tajomníka! Autor v ňom vyčíta generálnemu riaditeľovi štátneho podniku LESY SR Ing. Tiborovi Köszeghymu, MPH, že jeho prvé kroky na novej pozícii viedli na Poľanu, aby si tam zapoľoval.
„Pán generálny riaditeľ dňa 16.9., v čase 19.15 ulovil jeleňa z Poľany kategórie 3, vek odhadovaný od 7 -10 rokov. Jeleň z Poľany, kde je top genofond jeleňov. Podľa cenníka štátnych lesov môže dosiahnuť podľa bodového hodnotenia až do výšky 10 tis.€, cena sa vypočítava podľa váhy parožia a bodového hodnotenia daného jeleňa (bodové hodnotenie nebolo zverejnené). Pri otázke či pán Köszeghy uhradil odstrel, prišlo stanovisko Lesov SR nasledovné:
Vnútropodnikový poľovnícky poriadok umožňuje lov zveri zamestnancom štátneho podniku LESY SR a MPaRV SR v režijných poľovných revíroch bezodplatne. Ide o plnenie plánu lovu, čím sa predchádza napr. škodám na lesných a poľnohospodárskych kultúrach, šíreniu chorôb, ale predovšetkým udržania početnosti zveri na normovaných kmeňových stavoch. Na základe vyššie uvedeného neboli vystavené faktúry za uskutočnený lov zveri generálnym riaditeľom, keďže tento bol vykonaný za účelom splnenia plánu lovu,“ píše autor blogu.
Predseda Slovenskej lesníckej komory Ing. Milan Dolňan sa o tento prípad zaujímal a považuje ho – obrazne povedané – za búrku v pohári vody: „Verejnosť by mala vedieť, že zamestnanec štátnych lesov má právo resp. v pracovnej náplni loviť zver. Výradový jeleň vo veku 9 rokov, spomenutý v článku, je geneticky mimoriadne nevhodný pre túto oblasť. Bodová hodnota trofeje 180 bodov v rámci Poľany nie je papalášska trofej, ale správne vykonaný lov, pretože napomôže v budúcnosti k dosiahnutiu skutočne hodnotných trofejí v tejto oblasti.
A ešte jeden podstatný fakt - cenu 10 000 € platia lovci pri odstrele jeleňov špičkovej kvality, ktoré sa predávajú hosťom s cieľom zlepšiť ekonomiku štátneho podniku. Tento jeleň by pre hosťa mal hodnotu tretiny z tejto ceny. Navyše znižovanie stavu poľovnej zveri prispieva z lesníckeho hľadiska k ochrane mladých lesných kultúr pred škodami, ktoré premnožená zver v lesných porastoch spôsobuje. Preto je dôležité, že zamestnaci lesníckych subjektov okrem hlavných pracovných povinností vykonávajú aj lov zveri a pomáhajú tak našim lesom.“
Link na celý článok na blogu Denníka N:
Jozef Marko
Komentárov
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.