Je alebo nie je Národný park Slovenský kras pripravený na zonáciu? Politický spor pokračuje, starostovia sú proti zonácii
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Ministerstvo životného prostredia SR tvrdí, že zonácie národných parkov pošle vláde „v dohľadnej dobe“. Doterajšie neprijatie zonácie Slovenského krasu kritizujú Demokrati a tvrdia, že ho blokuje minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš. Jeho rezort trvá na svojich výhradách. Medzirezortné pripomienkové konanie k novým pravidlám pre Národný park Slovenský kras sa skončilo pred dvoma mesiacmi a vláda sa materiálom ešte nezaoberala. Informuje o tom agentúra TASR.
„Veríme, že sa neriadi želaniami predsedu hnutia Sme rodina Borisa Kollára, ktorý verejne vyzval úradnícku vládu, aby zastavila proces zonácií a nepokračovala v dokončení reformy národných parkov,“ uviedol bývalý štátny tajomník Michal Kiča.
Agrorezort reagoval, že vyhlasovanie chránených území neblokuje, požaduje však zosúladenie predkladaných návrhov so Stratégiou environmentálnej politiky do roku 2030, s legislatívnymi pravidlami a so všeobecne záväznými právnymi predpismi.
„Zásadné rozpory ministerstva pôdohospodárstva k predkladaným materiálom sú od začiatku rovnaké, a keďže neboli ani v aktuálnom legislatívnom procese odstránené, budeme na svojom stanovisku trvať,“ uviedol odbor komunikácie.
Michal Kiča podľa TASR pripomína, že pokračovanie v reforme národných parkov je v programovom vyhlásení vlády odborníkov.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka argumentuje tým, že ide o strednodobú prioritu a vláda tak len ponúkne konkrétne návrhy opatrení pre ďalší kabinet. „Znamená to, že schvaľovanie zonácií je v rozpore s prioritami a programovým vyhlásením súčasnej vlády,“ tvrdí agrorezort.
Poslanec Jaroslav Karahuta (Sme rodina) odmieta tvrdenia o pripravenosti Slovenského krasu na zonáciu. Odmieta aj Kičove tvrdenia o tom, že zonácia je pripravená v zmysle zákona a má podporu dotknutých aj rady správy národného parku.
„Za údajný súhlas so zonáciou považuje stanovisko samozvaných signatárov, z ktorých ani jeden – až na predsedu Rady Správy Národného parku Slovenský kras – nežije v národnom parku a nie je členom orgánu rady správy. Voči navrhovanej zonácii sa hrubo ohradili aj starostovia dotknutých miest a obcí,“ cituje TASR Jaroslava Karahutu.
Na stretnutí starostov podľa neho zo 47 prítomných vyjadrili nesúhlas so zonáciou všetci.