IEP: Za spoplatnenie najnavštevovanejších úsekov a miest v národných parkoch by mohli vzniknúť potenciálne príjmy vo výške 6,6 – 11,1 milióna eur
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Inštitút environmentálnej politiky (IEP), ktorý je analytickým útvarom Ministerstva životného prostredia SR, zhodnotil ekonomický potenciál národných parkov a možnosti ich alternatívneho financovania. Píše o tom portál Pravda.sk.
„Financovanie národných parkov by malo byť preto postavené na viacerých pilieroch: na štátnom rozpočte, zdrojoch z rôznych fondov a vlastných príjmoch. Financie zo štátneho rozpočtu a z vlastných zdrojov by mali smerovať primárne do zabezpečenia prevádzkových nákladov. Ich financovanie zo štátneho rozpočtu by sa malo zastabilizovať a zvýšiť.
V budúcnosti by sa mali zvýšiť aj vlastné príjmy správ národných parkov, čím sa zabezpečia prostriedky pre ďalší rozvoj služieb, ktoré chránené územia poskytujú návštevníkom. Národné parky by ich mohli získať od jednotlivcov – ako vstupné do niektorých lokalít či daň z ubytovania, ďalšie financie by mali priniesť podnikatelia vo forme koncesií či dane z nehnuteľností.
Nemalo by ísť o jednotné sumy, keďže niektoré národné parky potrebujú regulovať turizmus, inde je potrebné ho podporiť. Analytici odporúčajú vedeniu parkov, aby si vypracovalo analýzu vlastného rozvoja. Za spoplatnenie najnavštevovanejších úsekov a miest v národných parkoch by mohli vzniknúť potenciálne príjmy vo výške 6,6 – 11,1 milióna eur. Niekoľko stotisíc by mohli priniesť aj dobrovoľné príspevky. Napríklad poľský Tatrzański Park Narodowy má zo vstupného až 37 % celkových príjmov,“ napísal okem iného portál Pravda.sk.
Link na celý článok:
https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/637441-polovicu-nasich-narodnych-parkov-vlastnia-sukromnici/