Hmyz a huby v kalamitných územiach
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V rámci osláv 110. výročia lesníckeho výskumu na Slovensku organizuje Národné lesnícke centrum so sídlom vo Zvolene 9. medzinárodný seminár pracovnej skupiny IUFRO (Medzinárodného zväzu lesníckych výskumných organizácií) pod názvom Hmyz a huby v kalamitných územiach. Bude sa kona od 15. do 19. septembra 2008 v hoteli Patria na Štrbskom Plese.
Lesnícky výskumný ústav Zvolen sa stal členskou organizáciou Medzinárodného zväzu lesníckych výskumných organizácií (IUFRO) v roku 1903. Rok 2008 je pre LVÚ Zvolen rokom osláv 110. výročie trvania lesníckeho výskumu na Slovensku a ich súčasou je aj seminár o metódach mapovania výskytu hmyzu v lesoch. Lesnícky výskumný ústav Zvolen, ktorý sa súčasou Národného lesníckeho centra stal 1. januára 2006, pôsobil predtým ako samostatná výskumná organizácia s viac ako storočnou históriou v rezorte lesníctva s cieľom získava nové vedecké poznatky o lesných ekosystémoch a ich obhospodarovaní. Korene inštitúcie na území Slovenska siahajú do 19. storočia, kedy v roku 1898 zriadil uhorský minister pôdohospodárstva Ústrednú lesnícku výskumnú stanicu v Banskej Štiavnici a v roku 1900 bolo v neďalekom Kysihýbli zriadené lesnícke arborétum. Po organizačných zmenách sa v roku 1964 presahovalo ústredie lesníckeho výskumu do Zvolena, kde sídlia najvýznamnejšie lesnícke inštitúcie na území Slovenska.
Medzinárodný zväz lesníckych výskumných organizácií predstavuje globálnu sie pre spoluprácu v lesníckej vede. Štruktúra IUFRO zahrňuje osem divízii resp. pracovných skupín pre pestovanie lesov, fyziológiu a genetiku, lesnú techniku a manažment, hodnotenie lesov resp. monitoring, modelovanie a manažment, lesné produkty, zdravotný stav lesov a lesné prostredie.
Pracovná skupina IUFRO 7.03.10 pre zdravotný stav lesov, ktorá seminár organizuje v spolupráci s NLC – Lesníckym výskumným ústavom Zvolen, sa zaoberá výskumom interakcií medzi drevinami a biotickými škodlivými činiteľmi lesných drevín. Ďalšími témami sú choroby drevín, vzahy prostredia a patogénov pri odumieraní lesa, kontrola výskytu lesného hmyzu, vplyv znečistenia ovzdušia na lesné dreviny a ekosystémy, vrátane stanovenia diagnóz, monitoringu, biológie, genetiky a ošetrovania poškodených lesov a iných zalesnených území. Seminár Metodológia prieskumu lesného hmyzu a jeho chorôb v strednej Európe sa koná každé dva roky v členskej krajine IUFRO.
Účastníci seminára budú v Tatrách hovori o štyroch kľúčových témach, o metódach kontroly a boja proti hmyzím a hubovým škodcom na dreve a v kalamitných oblastiach, prirodzenej dynamike hmyzu a húb v oblastiach postihnutých víchricami, ochranných opatreniach vykonaných v chránených územiach a informáciách o výskyte škodcov a chorôb.
Seminár sa koná vo Vysokých Tatrách, priamo v centrálnej časti Tatranského národného parku. V novembri roku 2004 zasiahla tatranskú oblas katastrofická víchrica, ktorá zničila 12 000 ha lesov za niekoľko málo minút, bolo zničených 2,3 milióna metrov kubických dreva. Táto situácia vytvorila výnimočné podmienky na štúdium vývoja lesných ekosystémov po vetrových kalamitách a rozširovanie území postihnutých premnožením podkôrneho hmyzu. Účastníci seminára počas exkurzie vykonajú obhliadku zdravotného stavu drevín v Tichej doline a na dvoch študijných plochách Štátnych lesov TANAP-u.
Na seminári sa zúčastní 85 prihlásených vedeckých pracovníkov z 20 krajín, z Európy (Českej republiky, Chorvátska, Fínska, Litvy, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rakúska, Rumunska, Ruska, Slovenska, Srbska, Švédska, Švajčiarska, Talianska, Ukrajiny), Kanady, Spojených štátov, Turecka a afrického Konga.
(bor)