Glosa: Padá ďalší mýtus o podvodnom rúbaní zdravých lesných porastov
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Dlhodobo diskutovaný a ochranárskymi aktivistami účelovo zneužívaný problém náhodných ťažieb v našich lesoch vyústil v roku 2019 do prijatia novely zákona o lesoch, ktorej prvoradou úlohou bolo stanovenie jasných pravidiel pre identifikáciu príčin týchto ťažieb a postupov pri likvidácii ich následkov záväzných pre všetkých obhospodarovateľov lesov u nás. Okrem toho novela mala vniesť jasno aj do oprávnenosti jedného z najčastejších argumentov týchto aktivistov a Ministerstva životného prostredia SR (ozaj, je v tom ešte rozdiel?), že za likvidáciou kalamitných udalostí sa často ukrýva podvodné rúbanie zdravých lesných porastov.
Ubehol už rok od platnosti tejto novely zákona o lesoch a časopis LES & Lesokruhy inšpirovaný poznatkami lesníckej prevádzky požiadal Štátnu ochranu prírody SR (ŠOP SR) o odpovede na otázky, ktoré najčastejšie sprevádzali realizáciu tejto novely v priebehu roka 2020. Tieto odpovede, uverejnené vo februárovom čísle časopisu sú veľmi zaujímavé a ich analyzovanie prináša nový pohľad na záležitosti, súvisiace s náhodnými ťažbami dreva.
V roku 2020 bolo orgánom ŠOP SR nahlásené celkom 1,397 mil. m3 náhodných ťažieb v chránených územiach (národná sústava chránených území a územia Natura 2000), ktoré boli predmetom odsúhlasovania zo strany ŠOP SR. Po posúdení pracovníkmi ŠOP SR priamo v teréne, resp. na základe ich vlastných poznatkov, boli ako podvodné vyhodnotené iba dve ohlásenia o celkovom objeme 283 m3 dreva, čo predstavuje z celkového nahláseného objemu dreva iba 0,02 %.
Tento podiel je zo štatistického hľadiska nevýznamný a potvrdzuje, že dlhodobé tvrdenia o podvodoch lesníkov pri zamieňaní príčin ťažieb sú neodôvodneným mýtom, ktorý nemôže byť naďalej argumentom pri hľadaní serióznych východísk pre riešenie ochrany našich lesov. Je potrebné pozorne sledovať, ako sa k týmto zisteniam postavia naše ochranárske kruhy a ich patrón - Ministerstvo životného prostredia SR, pretože doteraz argumenty získané z lesníckych databáz vždy spochybňovali s poukázaním na ich údajnú „tendenčnosť“. Avšak teraz sú na stole údaje verifikované priamo orgánmi ŠOP SR, ktorých hodnovernosť už nie je možné spochybniť.
Ďalej v tejto súvislosti stojí tiež za pozornosť to, že ak z celkového množstva 1,397 mil. m3 dreva náhodných ťažieb v chránených územiach bolo iba 0,0395 mil. m3 náhodných ťažieb zo strany ŠOP SR neodsúhlasenej, tak potom bolo iba v 2,8% prípadov preukázané, že navrhovaná ťažba by mohla mať nepriaznivý dopad na predmet ochrany v danom chránenom území. A to je hodnota, ktorá sa znova pohybuje na hranici štatistickej bezvýznamnosti.
Znova sa teda ukázalo, že mediálna búrka ochranárskych emócií, ktorá sa rozpútala v súvislosti s údajnými machináciami s náhodnými ťažbami v chránených územiach, je búrkou v pohári vody, ktorá priniesla „iba“ zvýšenie komplikovanosti právnych predpisov, viac nákladov na byrokraciu a menej času a prostriedkov pre tých, ktorí by sa mali ochrane našich lesov skutočne venovať.
Juraj Vanko
Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska