Glosa: Mušia váha politického gesta o podpore údajnej reformy ochrany prírody
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (1)
Predseda vlády Eduard Heger na sociálnej sieti dnes zverejnil status s názvom Podporujem reformu ochrany prírody. Premiér si želá, aby národné parky boli klenotmi Slovenska a preto podľa neho musia byť výrazne zväčšené územia, kde bude vládnuť len príroda. V texte vyjadruje vieru v to, že zmena zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá nám vraj otvára dvere do zelenšej epochy, v parlamente nakoniec prejde.
Pochopiteľne, zo strany premiéra ide len o politické gesto, súčasť marketingu na podporu poslaneckého návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý ani zďaleka nepredstavuje celkovú reformu ochrany prírody, ako sa mylne domnieva predseda vlády. V texte samozrejme absentuje akýkoľvek odborný argument, ak odmyslíme zástancami údajnej reformy národných parkov tvrdohlavo opakovaný sľub o tom, že na národných parkoch žiadna spoločnosť neprerába. „Ohľaduplné hospodárenie k prírode, zážitkový a ekologický turizmus nie sú žiadne vzdušné zámky, ale každodenná realita v civilizovaných krajinách sveta,“ píše E. Heger. Ochranári ale doposiaľ nepredložili verejnosti žiadny nezávislý audit s vyčíslením nákladov a výnosov spravovania národných parkov, v ktorých chcú na Slovensku podľa schválených dokumentov navyše dosiahnuť do roku 2030 až 75 percentnú bezzásahovosť územia.
Skúsme si teraz ale zodpovedať inú otázku. Akú váhu má aktuálne politické gesto Eduarda Hegera, mimochodom, jedno z mnohých? Z reprezentatívneho prieskumu, ktorý realizovala agentúra Focus pre organizáciu Transparency International Slovensko v druhej polovici novembra na vzorke 1005 respondentov vyplýva, že vláde, ktorá takzvanú reformu národných parkov už schválila, aktuálne dôveruje len necelá štvrtina populácie, teda každý štvrtý obyvateľ našej krajiny. Transparency International Slovensko o tom informuje na sociálnej sieti.
Okrem toho agentúra Focus pre televíziu Markíza zrealizovala od 20. do 27. októbra na vzorke 1009 respondentov prieskum dôveryhodnosti jednotlivých členov vlády. Televízia o jeho výsledkoch informovala v relácii Na telo, informáciu uverejnil okrem iných portál Topky.sk. Premiér Eduard Heger má podľa prieskumu dôveru 29,7 percenta a nedôveru 67,5 percenta ľudí. Premiérovi teda dôveruje iba necelá tretina opýtaných. Tomu zodpovedá aj váha gesta, ktoré aktuálne urobil na sociálnej sieti.
Asi už nikoho neprekvapí vyjadrenie ministra životného prostredia Jána Budaja k jeho tretiemu miesto v rebríčku dôveryhodnosti členov vlády: „Dôveru, ktorú mi prejavilo 32% dotazovaných považujem za zaväzujúcu a je to pre náš tím aj pre mňa znakom, že prácu, ktorú robíme ľudia vnímajú pozitívne. Denne komunikujeme s ľuďmi v regiónoch a vysvetľujeme naše reformy a ich dopady. Nielen na životné prostredie, ale najmä na budúce generácie,“ citovali Topky.sk Jána Budaja.
Jozef Marko
Komentárov
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.