Glosa: Minister Ján Budaj má strach
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Áno, minister Ján Budaj znova ukázal na svojom statuse, ako veľmi sú mu cudzie skutočné poznatky, založené na faktoch a ich rešpektovaní v akejkoľvek verejnej debate. Politik síce nemusí byť odborníkom na veci, ktoré politicky riadi a nesie za ne zodpovednosť, ale účelové ignorovanie príčinných súvislostí a nenávisť, ktorú šíri voči vlastníkom lesov a lesníkom už presahuje medze únosnosti a pri troche zodpovednosti by si ju malo (konečne) všimnúť aj politické vedenie nášho štátu, pretože šíriť v dnešnej dobe v spoločnosti nenávisť voči komukoľvek, je trestuhodným prejavom politického konšpirátorstva a určite nepatrí do pracovnej náplne ministra vládnej strany.
Takéto počínanie nemôže mať u príčetného človeka racionálny základ a jeho príčiny je nutné hľadať v obyčajnom strachu pána ministra, ktorý nutne musia u neho vyvolávať udalosti, prebiehajúce v severných Čechách a priľahlých územiach Nemecka v Národnom parku České Švýcarsko. To, čo sa tam deje, je totiž názornou ukážkou toho, že ponechávanie území národných parkov bez akýchkoľvek zásahov a koncentrovať na ich územiach vysoko horľavé suché drevo je v obdobiach dlhodobého sucha stratégiou, ktorej ekologický prínos v husto osídlených územiach Európy je veľmi otázny a nemôže v žiadnom prípade vyvážiť bezpečnostné ohrozenia celých oblastí krajiny, ľudské sídla nevynímajúc.
V Českom Švýcarsku horia približne 2 milióny kubíkov suchého dreva a s ohňom si nevie poradiť viac ako 800 hasičov, lietadiel, helikoptér a inej techniky už viac ako týždeň. Zhorelo už takmer dvetisíc hektárov lesa a niekoľko obydlí. Reakcie ochranárov sú veľmi rozpačité a nevybočujú zo známeho klišé „príroda si aj s ohňom poradí“. Reakcie miestnej samosprávy sú však jasnejšie a volajú po prijatí jasných preventívnych opatrení a aktívnej činnosti človeka aj v najprísnejšie chránených oblastiach, spojenej s odstraňovaním suchého dreva a vytváraním rozčleňovacích požiarnych pásov v lese.
Lenže to, čo sa deje v Čechách, sa môže kedykoľvek stať aj u nás v ktoromkoľvek národnom parku, pretože aj u nás v nich ležia milióny kubíkov suchého dreva a pohybujú sa v nich tisíce nezodpovedných ľudí. Pán minister to dobre vie a vie aj to, že ak by sa podobný prípad ako v Čechách stal aj u nás, problémy by boli vzhľadom na rozsah týchto území a množstvo suchého dreva v nich omnoho vážnejšie a následky by boli tragické. Vie navyše aj to, že akcieschopnosť jeho rezortu by v takomto prípade bola len symbolická a mohla by mať pre neho vážne politické dôsledky.
Minister Ján Budaj má strach a namiesto toho, aby prijímal opatrenia, ktoré by vznik takejto tragédie minimalizovali, už vopred hľadá nepriateľa, na ktorého by mohol preniesť svoj podiel zodpovednosti za tento stav. Toto je však stratégia, ktorá je úzko sebecká a nemorálna, pretože ignoruje podstatu problému, ktorou je ochrana prírodného bohatstva našej krajiny a bezpečnosti jej obyvateľov.
Igor Viszlai, predseda Slovenskej lesníckej komory, preto oprávnene vyzýva ministra Jána Budaja, aby zvážil svoje ďalšie zotrvanie vo funkcii, pretože jedine zmena osoby na tomto poste by dokázala posunúť problémy k ich skutočnému riešeniu.
Juraj Vanko
Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska