Glosa: Keď sa chce, tak to ochranárom s lesníkmi ide. Kiež by im to tak išlo aj s vlastníkmi lesov
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Kolega Peter Gogola napísal v aktuálnom statuse na stránke LES & Letokruhy, že včerajšieho 9. ročníka kosenia horských lúk na Zálomskej (Odštepný závod Poľana) sa zúčastnila početná skupina lesníkov a pracovníkov Štátnej ochrany prírody SR.
„Krásny, bohužiaľ zriedkavý príklad dobrej spolupráce. Uznanie si zaslúži aj partička lesníkov seniorov, ktorí každoročne prichádzajú priložiť ruku k dielu. Možno by im v kosení mnohí oveľa mladší kosci nestačili,“ uviedol P. Gogola na sociálnej sieti a dal akcii palec hore.
Bezpochyby si ho zaslúži nielen toto podujatie, ale aj konštruktívny prístup Správy Chránenej krajinnej oblasti Poľana ku všetkým záujmovým skupinám, pôsobiacim v chránenom území, vrátane vlastníkov lesov. Žiaľ, aj v tomto prípade platí, že je na Slovensku skutočne ojedinelý.
V septembrovom vydaní časopisu LES & Letokruhy uverejníme článok s príkladmi toho, ako ochranári ignorujú vlastníkov lesov v Strážovských vrchoch. „Kameň úrazu vidíme v tom, že ochranári nespolupracujú pri realizácii takýchto zásahov s vlastníkmi pôdy. Peniaze, ktoré na ne získajú, nezaplatia miestnym ľuďom, ktorí by ich bez problémov urobili, ale niekomu úplne inému.
Mnohokrát sme na nich apelovali, aby s vlasníkmi pozemkov spolupracovali, ale oni sa stále iba vyhovárajú, že vraj nemáme na to ľudí a techniku. Stačí, ak si to u nás objednajú a my to zabezpečíme. Veď ak len na našom urbári dokážeme zabezpečiť ročne vyťaženie 2 500 kubíkov dreva, tak by sme s tým nemali najmenší problém,“ povedal nám okrem iného predseda dubnického urbáru a predseda Regionálneho združenia vlastníkov neštátnych lesov Slovenska v Trenčíne Ing. Juraj Vanko.
Pokiaľ sa na celom Slovensku nenaučia ochranári korektne spolupracovať v prvom rade s vlastníkmi lesov, ostanú podujatia ako kosenie lúk na Zálomskej pod Poľanou iba svetlou výnimkou, potvrdzujúcou smutné pravidlo.
Jozef Marko