Glosa: Jedna strana, jeden zákon a jedna dohoda. Ale aká?
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Víťazná strana v nedávnych parlamentných voľbách obsadila svojimi nominantami rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka i rezort životného prostredia. Obaja ministri od začiatku svojej politickej misie deklarujú, že spoločne vyriešia sporné otázky medzi lesníkmi a ochrancami prírody prijatím jednotného zákona. Počas Veľkonočných sviatkov informovali verejnosť, že sa dohodli na vytvorení medzirezortnej komisie pre lesy. Jej úlohou má byť zvýraznenie významu lesov a odstránenie rozporov pri ich správe zmenou legislatívy. Takže ministri sa už dohodli a ich cieľom je, aby sa dohodla aj pracovná komisia. Aká ale bude táto dohoda, ak sa ju vôbec podarí dosiahnuť?
Použitie odporovacej spojky „ale“ v tejto otázke je namieste. V Programovom vyhlásení vlády v kapitole LESNÍCTVO je totiž uvedené, že „dlhodobý spor lesníkov s ochranármi vyriešime v prospech lesa. Základom bude vypracovanie jednotného zákona o lesoch a ochrane prírody, ktorý odstráni súčasné rozpory. V spolupráci s ochranárskou obcou vykonáme revíziu chránených území. V územiach s najvyšším stupňom ochrany budeme rešpektovať bezzásahový režim. Hospodárenie v národných parkoch bude prírode blízke, zamerané výhradne na podporu ich cieľov.“
V kapitole ŽIVOTNÉ PROSTREDIE A ZMENA KLÍMY toho istého dokumentu je však napísané niečo iné: „navrhneme takú zonáciu národných parkov, ktorá zabezpečí ich účinnú ochranu s ohľadom na medzinárodné kritériá IUCN. Rozsah zón bez ľudských zásahov bude totožný s 5. stupňom ochrany prírody a bude tvoriť najmenej 50 % rozlohy územia.“
Jeden rezort teda bude rešpektovať bezzásah na územiach s najvyšším stupňom ochrany, druhý rezort chce, aby bezzásahový režim tvoril až 50 percent rozlohy územia národných parkov. Poďme tento principiálny rozdiel vo vnímaní bezzásahu kvantifikovať. Ale najskôr jedna zaujímavá informácia. Na základe údajov Európskej environmentálnej agentúry (EEA, 2019) sa na Slovensku nachádza približne 11% výmery lesných pozemkov v národných parkoch, čím sa zaraďujeme medzi krajiny Európskej únie s najvyšším percentom lesov v národných parkoch. Väčší podiel lesov, pokrytých národnými parkami, má len Luxembursko (cca 39%).
Deväť národných parkov na Slovensku (bez ochranného pásma) sa nachádza na výmere 317 889 ha. Opäť pre zaujímavosť, je to takmer dvojnásobok výmery národných parkov v Nemecku. 50 percent z tejto výmery predstavuje takmer 159 000 ha. V piatom, najprísnejšom stupni ochrany prírody je 388 prírodných rezervácií s výmerou 13 347 ha a 11 národných prírodných rezervácií na ploche 59 ha. Takže výmera súčasného bezzásahu je 13 406 ha. Rozdiel medzi oboma údajmi a postojom dvoch rezortov, ktoré sa dohodli na tom, že sa dohodnú aj vo vzťahu k bezzásahovému režimu, teda predstavuje 145 600 ha...
Možno, že tento problém odstráni revízia chránených území a reálne dodržiavanie, nie slovenský výklad, medzinárodných kritérií IUCN. Všetko bude závisieť na tom, aká dohoda sa podarí dosiahnuť medzirezortnej komisii. A ak bude skutočne vyvážená a objektívna, či jej závery kompetentní politici ustoja. Sú z jednej politickej strany a to šance na úspech takejto dohody zvyšuje.
Jozef Marko