Glosa: Drevolúcia
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Ak vás zaujíma globálna ekonomika, iste ste v uplynulom roku zachytili informáciu o tom, že bývalý taliansky premiér a prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi predstavil správu o budúcnosti európskej konkurencieschopnosti. Táto správa je kľúčová pre budúce smerovanie EÚ a mala by významne ovplyvniť tvorbu novej generácie programov EÚ na obdobie rokov 2028 – 2034. Správa obsahuje približne 170 všeobecných návrhov, pričom kľúčovým pilierom správy sú práve inovácie.
V správe sa uvádza, že medzi EÚ a USA vznikla veľká priepasť v hrubom domácom produkte (HDP), ktorú zväčšuje nízky rast produktivity v Európe, čo možno z veľkej časti vysvetliť zaostávajúcim technologickým sektorom. Draghi uvádza, že v nadchádzajúcich desaťročiach už rast HDP nebude stimulovaný rastúcou populáciou, ale bude musieť byť poháňaný zvýšenou produktivitou. Toľko Draghiho správa.
Ekonomickí experti konštatujú, že ak má byť Európa konkurencieschopná voči USA a Číne, musí prehodnotiť svoje priority. Zreálniť ciele Green Dealu, navrhnúť životaschopnú energetickú stratégiu a prestať ohýbať ekonomickú realitu ideologickými zásahmi.
Čo by v tejto situácii mohlo pomôcť našej ekonomike? Roky sme sa spoliehali na zahraničné investície v oblasti automobilového priemyslu. Spomínam si, ako istý žurnalista v deväťdesiatych rokoch napísal, že „Slovensko raz bude Detroitom Európy“. Obávam sa, že sa asi nemýlil. Kedysi prosperujúce a bohaté mesto Detroit, centrum výroby áut v USA, v roku 2013 vyhlásilo bankrot. Zdá sa, že čínsky automobilový priemysel nám k tomu čoskoro dopomôže.
Čo potrebuje Slovensko? Drevolúciu!
Potrebujeme sa prioritne orientovať na jedinú obnoviteľnú surovinu, ktorej máme dostatok: na drevo. Podporovať hospodárenie v lesoch, masívne zalesňovať nevyužívané poľnohospodárske pozemky, ekonomickými stimulmi motivovať vlastníkov lesov k starostlivosti o ich majetok. Podporovať lesnícky a drevársky výskum a vedu s dôrazom na konkrétne, pre prax upotrebiteľné výstupy.
Motivovať mladých ľudí štipendiami, aby si vybrali profesiu lesníka či drevára. Využiť tradície drevospracujúceho priemyslu a podporiť investičnými stimulmi domácich spracovateľov dreva, aby modernizovali svoje technológie a zvyšovali pridanú hodnotu svojej produkcie.
Potrebujeme špecialistov, ktorí dokážu aplikovať umelú inteligenciu v lesnícko-drevárskom sektore. Spracovaním celulózy do nových, moderných materiálov je možné nahradiť veľké percento dosiaľ používaných plastov. Tadiaľ vedie cesta k ekologickejšiemu Slovensku.
Potrebujeme zmeniť stavebné a protipožiarne predpisy, aby developeri mohli v omnoho väčšej miere než doteraz využívať drevo ako stavebný materiál vo výškových budovách. Inovácie, inovácie, inovácie! To by mohla byť vízia pre Slovensko na niekoľko desaťročí: drevolúcia!
Alebo si sadneme a budeme čakať, čo vymyslia v Bruseli?
Peter Gogola