Glosa: Drevo nesmie ostať tabu. Je čas na jeho rozumné využívanie, nie ponechávanie v bezzásahu
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Ochranári v uplynulých dvoch desaťročiach prezentovali na verejnosti hospodárenie v lesoch a ťažbu dreva tak deformujúcim spôsobom, že vlastníci a obhospodarovatelia lesov i spracovatelia dreva sa v súčasnosti snažia tému využívania dreva v záujme celej spoločnosti odtabuizovať. Ako to napísal vo včerajšom komentári, uverejnenom na portáli Lesmedium.sk Juraj Vanko z Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska: prehodnotiť vzťah k všetkým dostupným zdrojom energie a bez ideologických klapiek na očiach hľadať taký mix zdrojov energie, ktorý pri rešpektovaní uhlíkovej neutrality zabezpečí energetickú bezpečnosť našej republiky. Jasne sa treba postaviť aj k takému uhlíkovo neutrálnemu, obnoviteľnému a domácemu zdroju energie, akým je drevo.
K správnemu nastaveniu postoja spoločnosti k využitiu dreva má prispieť rokovanie podpredsedu vlády a ministra hospodárstva Richarda Sulíka za účasti zástupcov rezortov pôdohospodárstva a životného prostredia, ktoré sa uskutoční začiatkom mája na podnet súkromných obhospodarovateľov lesov, združenia PEFC Slovensko, Zväzu spracovateľov dreva SR, Zväzu celulózo-papierenského priemyslu Slovenskej republiky, Slovenského zväzu výrobcov tepla a združenia KLUB500. Závery tohto reprezentatívneho stretnutia v mnohom napovedia, či budú vládni politici a štátni úradníci ochotní a schopní prispieť k objektívnemu a racionálnemu vnímaniu využívania dreva v našej spoločnosti.
V tejto súvislosti pôsobí mimoriadne zaujímavo vystúpenie ekoaktivistu so silným vplyvom na vedenie ministerstva životného prostredia, náčelníka Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraja Lukáča vo videu Cechu kachliarov, nazvanom Je kúrenie drevom ekologické? (https://youtu.be/xXrS1rfiprs) „Najväčší podiel oxidu uhličitého mala vždy doprava. Solárne panely z Číny, plyn z Ruska, je neporovnateľne horší ako lokálne palivo – drevo, ktoré sa nepreváža z väčšej vzdialenosti ako 10 – 20 kilometrov. Moje kachle, ktoré mi postavili slovenskí kachliari, mi fungujú už 15 rokov, fungujú absolútne bez problémov, s vysokou efektivitou. Mám evidentne najnižšiu spotrebu dreva v celej dedine, kde bývam. Nie je to zďaleka ani tak kvalitou toho dreva, ale je to kvalitou spracovania kachlí a efektivitou spaľovania. Hrozbou pre slovenské lesy určite nie je kúrenie v dedinách lokálnym drevom. Nebojte sa otepliť svoje domovy drevom, ktoré rastie za vašimi záhradami a za vašimi domami," povedal J. Lukáč.
Predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Milan Ovseník na sociálnej sieti vyjadril presvedčenie, že aj takéto slová pomôžu na verejnosti odtabuizovať drevo a jeho rozumné využitie prispeje k riešeniu klimatickej krízy. „A nielen klimatickej, ale aj celospoločenskej, ktorá si prestala vážiť prácu časti ľudí, starajúcich sa o slovenské lesy,“ dodáva M. Ovseník.
Je skutočne najvyšší čas, aby drevo prestalo byť v tejto spoločnosti tabu, aby ho začala rozumne využívať a nenechávala hniť státisíce kubíkov drevnej hmoty v lesných porastoch bez zásahu.
Jozef Marko