Glosa: Dojmy a pojmy, minister a realita
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Na portáli Teraz.sk sa môžeme dočítať, že Európsky plán pre zelenú transformáciu, konkrétne boj proti odlesňovaniu, ochrana pred pesticídmi a chemikáliami a tiež projekt Fit for fifty five, boli najdôležitejšími témami neformálneho zasadnutia Rady ministrov životného prostredia EÚ, ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok vo francúzskom Amiens. Slovenskú delegáciu na stretnutí viedol minister životného prostredia Ján Budaj.
TASR napísala, že podľa ministra Budaja si Európa uvedomuje a reaguje na hrozbu chemizácie, poškodzovania pôdy pesticídmi aj globálnu hrozbu odlesňovania, ktorá zohráva dôležitú úlohu, obzvlášť v čase klimatickej krízy – aj v podmienkach Slovenska. "Lesy sú najúčinnejším spôsobom zadržiavania zrážkovej vody a súčasne sú (popri oceánoch) najväčším úložiskom uhlíka. Vďaka svojim lesom sa môže každý štát chrániť pred suchom aj pred klimatickou krízou. Iba tak dáme šancu prežiť normálny život nie iba sebe, ale aj našim potomkom," povedal Ján Budaj a s týmito slovami môžeme jedine súhlasiť.
Ďalej je to už ale iné. Minister totiž ešte dodal, že zmierniť vplyvy klimatickej krízy pomôžu Slovensku aj reformy v národných parkoch – podľa novely schválenej poslancami Národnej rady SR v decembri minulého roka. "Z predaja našich lesov v chránených územiach bohatla iba malá skupina, ale premena národných parkov na organizácie schopné účinnej a trvalej ochrany lesov prinesie prospech celej spoločnosti," citovala ho TASR.
Načim opraviť mylné dojmy ministra, prezentované na medzinárodnom fóre, objektívnymi pojmami. Slovenské lesy v chránených územiach neboli a nie sú predávané, ale odborne a trvalo udržateľne obhospodarované a obnovované lesníkmi v súlade s platnými programami starostlivosti o lesy, schválenými mimo iných aj štátnymi orgánmi ochrany prírody a krajiny a odbornými organizáciami štátnej ochrany prírody.
A ďalej, ak majú byť premenené národné parky na organizácie schopné trvalej a účinnej ochrany lesov s presadením 75 percentnej výmery národných parkov v bezzásahovom režime a pasívnym ponechaním na prírodu, aby sama zvládla všetky škodlivé činitele, vrátane civilizačných vplyvov, tak treba povedať, že lesnícki odborníci a praktici sa zhodujú na tom, že nejde o integrovanú ochranu lesov, a už vôbec nie o ich trvalú a účinnú ochranu, ako prezetoval slovenský minister životného prostredia na zasadnutí Rady ministrov EÚ.
Predpokladám, že sa v Amiens nenašiel nikto, kto by ho ihneď na takomto reprezentatívnom fóre opravil. Na škodu našich lesov.
Jozef Marko