Funkcie lesov
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Zákon o lesoch (č. 326/2005 Z. z.) charakterizuje funkcie lesov ako úžitky, účinky a vplyvy, ktoré poskytujú lesy ako zložka prírodného prostredia a objekt hospodárskeho využívania. Člení ich na mimoprodukčné a produkčné.
Medzi mimoprodukčné patria ekologické funkcie, ktorými sú najmä pôdoochranná, vodohospodárska a klimatická a sociálne funkcie, najmä zdravotná, kultúrna, rekreačná, prírodoochranná a vodoochranná.
Kategorizácia lesov podľa prevládajúcich funkcií
Z dôvodu narastajúcich požiadaviek na zabezpečovanie mimoprodukčných funkcií podiel hospodárskych lesov v porovnaní so stavom v minulosti klesá. V porovnaní s rokom 1980 sa ich výmera znížila o 9,6 %. Na druhej strane stúpa výmera ochranných lesov a lesov osobitného určenia, ktoré plnia najmä ekologické a spoločenské funkcie. V najbližších rokoch možno očakáva znižovanie výmery lesov osobitného určenia najmä z dôvodu väčších
legislatívnych požiadaviek na ich vyhlasovanie (návrh osobitného režimu hospodárenia, poskytnutie náhrady za obmedzenie vlastníckych práv) a vypustenia subkategórie lesov pod vplyvom imisií spomedzi lesov osobitného určenia.
V rámci funkčnej kategorizácie sa berie tiež do úvahy výmera lesov využiteľných na produkciu dreva, najmä na účely sledovania ich stavu a vývoja. Ide o lesy hospodárske, ochranné a osobitného určenia s vylúčením tých, v ktorých prírodné, porastové alebo legislatívne podmienky drevoprodukčnú funkciu vylučujú. Sú to lesy v chránených územiach s piatym stupňom ochrany, v ochranných pásmach vodných zdrojov I. stupňa, v pásme kosodreviny a na mimoriadne nepriaznivých stanovištiach.
Produkčné funkcie lesov
Nová právna úprava o lesoch definuje produkčné funkcie lesov ako funkcie, ktorých výsledkom sú úžitky z lesov spravidla materiálovej povahy zabezpečované rastovými a pracovnými procesmi lesnej výroby.
Produkcia dreva a ostatných lesných produktov pri súčasnom
zabezpečovaní mimoprodukčných funkcií lesov je poslaním hospodárskych
lesov, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú na výmere 1 307,7 tis. ha, t. j. na 67,7 % z celkovej porastovej pôdy.
Väčšina hospodárskych lesov plní okrem produkčných funkcií ďalšie
pridružené ekologické a sociálne funkcie (tabuľka 3.2 – 1), ktoré LH
zabezpečuje cieľavedomou činnosou, resp. špecifickými opatreniami.
Pri realizácii týchto činností spravidla vznikajú zvýšené náklady, resp. ujma na produkčných funkciách lesov.
Ekologické funkcie lesov
Ekologické funkcie plnia všetky lesy. Lesy, v ktorých sú tieto funkcie prvoradé, sa vyhlasujú za ochranné. Ich funkčné zameranie vyplýva z prírodných podmienok. Hlavným cieľom hospodárenia v nich je zabezpečenie trvalého plnenia ekologických funkcií lesov.
Sociálne funkcie lesov
Zabezpečovanie sociálnych funkcií lesov (špecifických potrieb spoločnosti, právnických alebo fyzických osôb), v ktorých dôsledku sa významne zmení spôsob hospodárenia oproti bežnému hospodáreniu, je poslaním lesov osobitného určenia. V novom zákone o lesoch sa zavádza pojem „osobitný režim hospodárenia“, ktorého návrh je povinnou súčasou návrhu na vyhlásenie lesov osobitného určenia. Ak jeho uplatňovaním dôjde k obmedzeniu
vlastníckych práv, patrí vlastníkovi alebo správcovi náhrada. Náhradu za obmedzenie vlastníckych práv je povinný poskytnú ten, na koho žiados alebo návrh dochádza k obmedzeniu.
Poskytuje sa na základe dohody o určení výšky náhrady a spôsobu jej poskytnutia. Pri osobitnom režime hospodárenia dochádza najmä k strate alebo zníženiu výnosu z produkcie dreva, ostatných úžitkov lesa alebo k zvýšeným nákladom nad rámec bežného hospodárenia v lesoch.