Fotokvíz o biotope hlucháňa
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
K článku o hlucháňovi hôrnom, ktorý je na Slovensku najväčším z hrabavých vtákov, pretože dospelý samec meria až 60 cm a váži 1 - 1,5 kilograma, dnes zverejňujeme fotografie dvoch rozdielnych biotopov. Na prvej je výsledok ochranárskeho bezzásahu a na druhom zábere sa nachádza les obhospodarovaný lesníkmi. Obidva zábery sú z Vysokých Tatier. V našom mini fotokvíze sa vás pýtame, v ktorom z týchto biotopov podľa vás žije hlucháň hôrny.
Odborníci odpoveď bez problémov poznajú, laikom trochu napovieme. Lesníci nemenia názor a roky tvrdia, že hlucháň opúšťa prehustené lesy alebo kalamitné porasty, pretože v nich nemá dostatočné letové možnosti a vhodné, otvorené plochy na tokaniská. Takéto lokality sú zároveň neudržateľne atakované prirodzenými predátormi hlucháňa, medzi ktorých patria najmä kuny a líšky, decimujú ich aj diviaky, vajcia z hniezd im vyberajú straky a vrany. Preto lesníci tvrdia, že hlucháňovi sa darí v lesných porastoch, ktoré sú od ich založenia cieľavedome vychovávané.
Ochranári názor na optimálny biotop hlucháňa za uplynulé roky diametrálne zmenili. V roku 2012 vydalo Občianske združenie PRALES metodickú príručku nazvanú Hlucháňovi priaznivý manažment lesa. V roku 2018 však Štátna ochrana prírody SR vydala publikáciu, nazvanú Program záchrany hlucháňa hôrneho na roky 2018 – 2022 (Program záchrany), v ktorej je najdôležitejším spôsobom ochrany biotopu hlucháňa bezzásahový režim.
Pomyselnou čerešničkou na torte je, že obidve publikácie s rozdielnym pohľadom na vhodný životný priestor pre hlucháňa hôrneho majú až piatich rovnakých spoluautorov, ktorí zvládli dokonalý názorový obrat na túto problematiku. Kto pozorne sleduje vývoj a úlohu hlucháňa v ňom, dokáže si odpovedať aj na otázku, prečo k nemu došlo.
Jozef Marko
Galéria obrázkov
- Kliknutím otvoríte obrázok! Kliknutím otvoríte obrázok!
- Kliknutím otvoríte obrázok! Kliknutím otvoríte obrázok!
https://lesmedium.sk/aktualne/fotokviz-o-biotope-hluchana#sigProIdff17c04878