Fejtón: Nie som lekár, ale poviem vám, ako liečiť. Nie som lesník, ale poviem vám, ako hospodáriť v lesoch...
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Nie som lekár, ale poviem vám, ako liečiť. Nie som učiteľ, ale poviem vám, ako učiť. Nie som manažér, ale poviem vám, ako máte riadiť firmu. Nie som sudca, ale poviem vám, ako by mal znieť rozsudok. Nie som lesník, ale poviem vám, ako hospodáriť v lesoch...
Čo to hovoríš za hlúposti?! Ja ako elektrotechnický inžinier predsa nemôžem radiť lekárovi, ako má operovať. Alebo ty, ako lesník predsa nemôžeš kafrať do práce učiteľa či sudcu!
V prípade iných profesií to tak naozaj je, ale ja som odborný lesný hospodár. O mojej práci častokrát rozhodujú ľudia, ktorí nemajú takú odbornosť ako ja. Nemajú poznatky a skúsenosti, ktoré potrebuje človek vedieť o lese, aby zložil skúšky odbornej spôsobilosti, získal licenciu a dokázal ju každých päť rokov potvrdzovať po náročnom preskúšaní.
Nerob z toho vedu. Azda mi nechceš povedať, že ti zasahujú do roboty ľudia, ktorí nemajú o lese ani páru?
Ale tu predsa ide o to, že lesnícka veda je veľmi komplexná. Zahrňuje poznatky zo zoólogie, botaniky, fytocenológie, entomológie, geológie, dendrológie, bioklimatológie, pedológie a ďalších vedných disciplín. A o všetky tieto poznatky sa opiera hospodárska úprava lesov, teda lesnícke plánovanie. My, odborní lesní hospodári ich musíme ovládať, aby sme dokázali hospodáriť v lese trvalo udržateľným spôsobom. Aby sme lesy obnovovali i chránili, aby naše hory plnili všetky funkcie, ktoré plniť majú.
Keď je to tak, prečo tu teraz nariekaš a nedokážeš si obhájiť svoju pozíciu voči tým, ktorí nie sú takí odborníci a predsa rozhodujú o osude našich lesov?
Zákony sú postavené tak, že majú právomoci na to, aby odborných lesných hospodárov v ich práci obmedzovali. Aby im prikazovali, kedy a čo môžu alebo nesmú v lese robiť. Aby bez odbornej argumentácie, podloženej overenými faktami priamo z lesného porastu, o ktorom rozhodujú, vynášali verdikty spoza úradníckeho stola. Je to ponižujúce a frustrujúce, keď človek nemôže robiť svoju prácu tak, ako sa robiť má, ako ho to učili a ako mu navyše hovorí aj zdravý rozum.
Čo ti mám na to povedať? Nerozumiem tomu. Ale myslím, že lesníci by mali o tomto probléme viac a hlasnejšie hovoriť, aby tomu pozorumela celá spoločnosť. Len tak sa vám môže podariť zmeniť veci k lepšiemu.
Jozef Marko