Fabova hoľa čaká na ortieľ
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V akom stupni ochrany bude v budúcnosti Prírodná rezervácia Fabova hoľa, nie je ešte po štvrtkovej revíznej obhliadke jasné.
Zástupcovia organizácií, ktorí sa na revízii zúčastnili, sa musia k hodnoteniu stavu tohto územia v piatom stupni ochrany písomne vyjadri do 19. septembra.
Keď zašlú svoje stanoviská, vytvoria do konca tohto mesiaca komisiu. Tá potom navrhne banskobystrickému krajskému úradu životného prostredia opatrenia, ktoré môžu ovplyvni budúcnos ochrany Fabovej hole. V tejto rezervácii žije okrem iných aj vzácny druh vtáka – tetrov hlucháň.
"Sú to odporúčania, ktoré ak budú prínosom k ochrane rezervácie Fabova hoľa, prijmeme ich," povedal pre agentúru SITA vedúci Odboru starostlivosti o životné prostredie Krajského úradu životného prostredia v Banskej Bystrici Ján Žiško.
“Komisia, v ktorej majú by zástupcovia Krajského úradu životného prostredia v Banskej Bystrici, š.p. Lesy SR, Národného lesníckeho centra vo Zvolene, Lesníckej ochranárskej služby v Banskej Štiavnici, Štátnej ochrany prírody Muránska planina, Technickej univerzity vo Zvolene a zrejme aj viacerí akademici, by do konca roka mala nájs riešenie, čo bude s Fabovou hoľou ďalej,” uviedla hovorkyňa š. p. Lesy SR Anita Fáková.
Medzi odborníkmi, ktorí sa na revíznej obhliadke zúčastnili, bol aj vedecký pracovník Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga. Uviedol, že asi jedna desatina smrekového porastu, čo je plocha okolo 20 až 30 hektárov, je napadnutá lykožrútom. “Komisia má do konca roka rozhodnú, ako sa bude postupova - či sa to nechá na samovývoj alebo sa poškodené drevo odstráni,” povedal.
V novembri 2004 sa nad rezerváciou prehnala veterná smrš, po ktorej ostala čas porastu znehodnotená. Štátny podnik Lesy SR má záujem na vyažení kalamitného dreva a o povolenie v tejto veci viackrát žiadal príslušné orgány životného prostredia. Žiadosti však zamietli a preto sa s ministerstvom životného prostredia súdi. Na Fabovej holi je podľa lesníkov v súčasnosti asi 28-tisíc metrov kubických kalamitných porastov. “Aj keď názory, najmä mimovládnych aktivistov, sú rôzne, faktom je, že táto prírodná rezervácia už nespåňa kritériá, pre ktoré bola zadefinovaná do najvyššieho stupňa ochrany. Možno je načase, aby konečne niekto za tento stav prevzal zodpovednos,” skonštatovala A. Fáková.
Fabova hoľa bola vyhlásená za prírodnú rezerváciu v roku 1988. Nachádza sa na území Národného parku Muránska planina na ploche 262 hektárov, s najvyšším bodom vo výške 1 439 metrov nad morom. Cenná je pre výskyt chránených druhov fauny, predovšetkým tetrova hlucháňa. Ohrozenie existencie tohto vtáka vidia lesníci v narušení jeho biotopu – smrekového porastu. Naopak, niektorí ochranári – ornitológovia zastávajú názor, že preriedený porast môže v budúcnosti pomôc pri zvýšení populácie hlucháňa. "Hlucháne obľubujú riedke lesy," uviedol ornitológ Erik Baláž. Podľa neho im vôbec neprekáža vyschnutý kalamitný les, lebo tam vtedy preniká viac svetla, je tam viac hmyzu a plodov. "Kurčatá hlucháňov tak majú viac potravy," dodal.
Zdroj: sita,sme, 12.9.2008)