Európsky dvor audítorov: Lesnatosť v Európskej únii sa zvýšila, stav lesov sa zhoršil
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Stav lesov v krajinách EÚ sa zhoršuje, a to aj napriek tomu, že lesnatosť v Únii sa za posledných 30 rokoch zvýšila. Vyplýva to zo správy o stratégii lesného hospodárstva EÚ na obdobie 2014 – 2020, ktorú včera zverejnil Európsky dvor audítorov (EDA). Informáciu uverejnila tlačová agentúra TASR na portáli Teraz.sk.
Podľa audítorov postupy udržateľného obhospodarovania majú zásadný význam na zachovanie biodiverzity a riešenie zmeny klímy v lesoch. Upozornili, že v oblastiach, v ktorých má Únia plnú právomoc konať, mohla Európska komisia prijať dôraznejšie opatrenia na ochranu lesov. Dalo sa urobiť viac aj v boji proti nezákonnej ťažbe dreva a zlepšiť opatrenia na rozvoj vidieka v oblasti lesného hospodárstva v oblasti biodiverzity a zmeny klímy.
TASR ďalej uvádza, že podľa EDA financovanie z rozpočtu EÚ určené na zalesnené plochy je nižšie ako financovanie určené na poľnohospodárstvo, hoci plocha pokrytá lesmi a plocha využívaná na poľnohospodárstvo sú takmer rovnaké. EÚ financuje lesné hospodárstvo menej ako 1 % rozpočtu spoločnej agropolitiky a sústreďuje sa na podporu ochranných opatrení a podporu výsadby a obnovy lesnatých plôch. Financovanie určené na lesné hospodárstvo sa z 90 % poskytuje prostredníctvom Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV).
"Lesy majú viac funkcií a slúžia na environmentálne, hospodárske a sociálne účely a stanovenie ekologických hraníc, napríklad na využívanie lesov na výrobu energie, stále prebieha," uviedol podľa TASR Samo Jereb, člen EDA zodpovedný za túto správu. Spresnil, že lesy môžu slúžiť ako významný zachytávač uhlíka a pomáhať obmedzovať následky zmeny klímy, ako sú lesné požiare, búrky, suchá a klesajúca biodiverzita, avšak len, ak sú v dobrom stave.
Audítori zistili, že politika EÚ sa zaoberá biodiverzitou a zmenou klímy v lesoch, ale jej dosah je obmedzený. Hoci sa napríklad nariadením EÚ o dreve zakazuje uvádzať nezákonne vyťažené drevo a výrobky z dreva na trh EÚ, k nezákonnej ťažbe dreva dochádza. Členské štáty toto nariadenie presadzujú nedostatočne a chýbajú účinné kontroly, aj na strane eurokomisie. Tá dôsledne nevyužíva diaľkové snímanie (údaje z družíc) na menej nákladné, ale efektívne monitorovanie rozsiahlych lesných plôch.
EÚ už prijala viacero stratégií na riešenie nízkej biodiverzity a ochrany lesov, EDA však zistil, že kvalita ochranných opatrení v lesných biotopoch je aj naďalej problematická. Hoci z 85 % posúdení chránených biotopov vyplýva zlý alebo nedobrý stav ochrany, cieľom väčšiny ochranných opatrení je zachovanie a nie obnova stavu. Niektoré projekty zalesňovania obsahujú zhluky monokultúr, pričom premiešaním rozmanitých druhov by sa zlepšila biodiverzita a odolnosť voči požiarom, suchu a škodcom.
Audítori dospeli k záveru, že opatrenia na rozvoj vidieka majú na lesnú biodiverzitu a odolnosť proti zmene klímy len malý dosah čiastočne pre skromné výdavky na lesy (3 % všetkých výdavkov na rozvoj vidieka) a nedostatkom v koncepcii opatrenia. Vytvorenie plánov obhospodarovania lesov – podmienka na získanie prostriedkov z EPFRV – poskytuje malú istotu, že financovanie bude smerovať na environmentálne udržateľné činnosti. Okrem toho v spoločnom systéme monitorovania EÚ sa nemerajú účinky opatrení v oblasti lesného hospodárstva na biodiverzitu a zmenu klímy, dodáva TASR.