Európske lesy sú menej znečistené oxidom siričitým
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Správu, ktorá je zhrnutím výsledkov monitorovania stavu lesa v Európe a vývoja stresových faktorov, ako sú požiare, výška ozónu či biotickí škodcovia, schválili nedávno v Sielnici účastníci 23. zasadnutia Medzinárodného kooperatívneho
programu ICP Forests.
Podľa Pavla Pavlendu z Národného lesníckeho centra (NLC) vo Zvolene, ktoré bolo organizátorom konferencie, v správe sú tiež výsledky modelovania vývoja lesných ekosystémov v podmienkach zlepšenej kvality ovzdušia oproti 80-tym rokom, keď kulminovalo najmä znečistenie oxidom siričitým.
Druhým hlavným prijatým dokumentom bola stratégia programu ICP Forests na obdobie do roku 2015. Popri pôvodných cieľoch programu, teda poskytovaní prehľadu o priestorovej premenlivosti stavu lesa v Európe a analyzovaní vzahov medzi antropogénnymi a prírodnými stresovými činiteľmi a stavom lesa, sa rozhodlo, že do programu sa zahrnie aj monitorovanie vplyvu klimatickej zmeny na lesy a monitorovanie vývoja indikátorov biodiverzity.
Prerokovali tiež návrhy konkrétnych projektov, ktoré by
mohli by zahrnuté pod pripravovaný finančný nástroj EÚ pre životné
prostredie LIFE+.
Na rokovaní sa zúčastnilo 58 zahraničných účastníkov, a to zástupcovia 24 európskych krajín podieľajúcich sa na programe, hos z USA a hos z Japonska, reprezentujúci podobný program v juhovýchodnej Ázii. Ako hostia sa na programe zúčastnili aj zástupcovia Európskej komisie DG Environment a DG JRC.
ICP Forests bol založený v roku 1985 v rámci Dohovoru OSN o diaľkovom cezhraničnom znečistení ovzdušia ako reakcia na poškodzovanie lesov v dôsledku znečistenia ovzdušia. Program sa postupne rozširoval o monitorovanie ďalších antropogénnych a prírodných stresových faktorov, najmä klimatickej zmeny a indikátorov biodiverzity.
Na programe ICP Forests sa podieľa v súčasnosti 41 krajín - popri krajinách Európy aj Spojené štáty americké a Kanada.
(zdroj: TASR)