Európska agrolesnícka federácia: V celej Európe sú potrebné parky, živé ploty, stromoradia a lesné porasty
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Európska agrolesnícka federácia (European Agroforestry Federation - EURAF) vo včerajšom vyhlásení uvádza, že obrovský rozdiel v emisiách skleníkových plynov v pôdnom sektore v Európe možno odstrániť iba rozsiahlym rozšírením agrolesníctva na poľnohospodárskej pôde. Najnaliehavejšie je to potrebné na minerálnych pôdach postihnutých eróziou a nízkou úrodnosťou pôdy. Zväčšenie tejto znehodnotenej poľnohospodárskej pôdy až o 10 % pokrytia stromami by uzavrelo viac ako polovicu rozdielu v emisiách pôdneho sektora – a zvýšilo by odolnosť a produktivitu fariem.
EURAF víta mnohé zo záväzkov vo včerajšom oznámení Európskej komisie s názvom Zabezpečenie našej budúcnosti: Klimatický cieľ Európy do roku 2040 a cesta ku klimatickej neutralite do roku 2050, budovanie udržateľnej, spravodlivej a prosperujúcej spoločnosti. „Ľutujeme, že časť, v ktorej sa uvádza, že kombinované odvetvie lesného hospodárstva a poľnohospodárstva v Európe by mohlo byť do roku 2035 úplne klimaticky neutrálne, bola na poslednú chvíľu vyškrtnutá.
Počítame však s tým, že neutralita v pôdnom sektore je pre Európsku úniu do roku 2040 stále možná, ale iba v prípade, že bude prebiehať núdzový program výsadby stromov mimo lesa. Mal by sa zamerať na oblasti, kde stromy prinesú najväčší prínos pre životné prostredie a sekvestráciu uhlíka a kde dôjde k najmenšiemu zníženiu poľnohospodárskej výroby,“ píše sa v tlačovej správe EURAF.
Gerry Lawson, riaditeľ pre politiku EURAF: „V celej Európe sú potrebné parky, živé ploty, stromoradia a porasty, a to najnaliehavejšie na minerálnych pôdach, ktoré sú postihnuté eróziou a nízkou úrodnosťou pôdy. Agrolesníctvo na týchto pozemkoch poskytne drevo a pôdu spolu s biodiverzitou a environmentálnymi službami. EURAF vypočítala, že v EÚ-27 je 95,2 milióna hektárov ornej pôdy a pasienkov bez stromov a 117,9 milióna hektárov s menej ako 10 % pokrytím korunami stromov. Do 10 % hranice pokryvnosti stromov by znamenalo vysadiť 11,2 milióna hektárov.“
Judit Csikvari, prezidentka EURAF: „Dosiahnutie cieľa 10 % pokryvnosti stromov na poľnohospodárskej pôde EÚ do roku 2040 si bude od roku 2025 vyžadovať vysadenie v priemere 750 000 ha/rok. To je ambiciózne, ale klimatická návratnosť by bola obrovská: priemerná miera sekvestrácie 5 t CO2/rok/ha pre agrolesníctvo na minerálnych pôdach, vrátane nadzemnej aj podzemnej sekvestrácie by znamenala, že na 11,2 milióna hektároch by agrolesníctvo uložilo 56 Mt CO2 počas životnosti stromov, čo je zvyčajne 20 – 40 rokov“.