Európska agrolesnícka federácia: Agrolesníctvo je mocný nástroj na obnovu prírody a revitalizáciu ekosystémov
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (1)
Európska agrolesnícka federácia (EURAF) sa v aktuálnom newsletteri venuje skúmaniu významu agrolesníctva ako dôležitého nástroja na obnovu prírody. V asociácii sú presvedčení, že potenciál agrolesníctva na revitalizáciu ekosystémov je obrovský a zaslúži si väčšie uznanie. Preto sa EURAF neustále snaží poukazovať na presvedčivé dôvody, prečo by malo byť agrolesníctvo v popredí úsilia o obnovu prírody a krajiny. V newsletteri EURAF ukazuje prínos existujúcich projektov a praktických skúseností, ktoré demonštrujú účinnosť agrolesníckych postupov.
„Hoci nariadenie Európskej únie (EÚ) o obnove prírody (NRR) uznáva agrolesníctvo, výslovne nenariaďuje jeho široké prijatie. Tento informačný bulletin preto zdôrazňuje kľúčovú úlohu, ktorú v súčasnosti zohrávajú členské štáty EÚ pri prijímaní agrolesníctva, a vyzýva zainteresované strany a vnútroštátne orgány, aby konali rýchlo a rozhodne a integrovali túto účinnú prax do svojich národných stratégií obnovy.
Dva roky po tom, čo Európska agrolesnícka federácia (EURAF) nastolila problémy týkajúce sa chybnej terminológie a ukazovateľov v návrhu nariadenia o obnove prírody a najmä bizarného konceptu „neproduktívnych stromov“, sa práve uzavrela konzultácia o „jednotnom formáte“, ktorý majú členské štáty používať pri svojich plánoch obnovy prírody. Diskusie sa presúvajú z Európskej komisie na národnú úroveň, no niekoľko otázok zostáva nevyriešených.
EURAF dúfa, že zainteresované strany, pôsobiace na národnej úrovni, sa pokúsia vyriešiť niektoré z týchto problémov v priebehu dvoch rokov, ktoré zostávajú do zverejnenia národných plánov obnovy prírody členskými štátmi.
Vo všeobecnosti je EURAF znepokojený tým, že navrhované pravidlá a formát národných plánov obnovy prírody premeškali príležitosť na integrované podávanie správ o poľnohospodárstve, lesoch, životnom prostredí a sekvestrácii uhlíka na parcelovom meradle a že zvýšené ciele pre niektoré navrhované ukazovatele biodiverzity (ako stojaca alebo ležiaca biomasa) by mohli mať negatívny vplyv na prírodu v čase zvýšeného rizika požiarov,“ uvádza EURAF.
Komentárov
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.