Envirorezort zareagoval na apel Slovenskej lesníckej komory: Medveď nie je na Slovensku premnožený
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Slovenská lesnícka komora tento týždeň upozornila verejnosť na skutočnosť, že ministerstvo životného prostredia dlhodobo ignoruje Program starostlivosti o medveďa hnedého na Slovensku, ktorý vznikol na základe širokého odborného konsenzu a participácie všetkých dotknutých skupín, organizácií a inštitúcií v novembri 2016 v rámci projektu Výskum a monitoring populácií veľkých šeliem a mačky divej na Slovensku.
„Manažmentové opatrenia, zabezpečujúce zásah do populácie odchytom a odstrelom medveďa hnedého, sú v prílohe dokumentu navrhované na realizáciu v dvoch základných úrovniach: odchyt, prípadne usmrtenie v zmysle rozhodnutia zásahového tímu a lov, ktorý je naplánovaný komisiami pre ochranu a manažment medveďa hnedého.
V praxi ale rozhoduje iba Zásahový tím Štátnej ochrany prírody SR pre medveďa hnedého o tom, ktoré synantropné jedince budú odstránené a akým spôsobom. Takýto manažment sa ukazuje ako neudržateľný.
Čakáme azda na to, kým medveď usmrtí ďalšieho dospelého človeka alebo nebodaj malé dieťa?! Preto apelujeme na ministerstvo životného prostredia, aby začalo plne rešpektovať konsenzus odborníkov z Programu starostlivosti o medveďa hnedého na Slovensku,“ uviedol v tlačovej správe Slovenskej lesníckej komory jej predseda Ing. Milan Dolňan.
Envirorezort vo svojej reakcii pre TASR uviedol, že v rámci "nezmyslených výnimiek" na odstrel medveďa sa neraz z poľovníckych posedov zastrelili jedince, ktoré reálne nepredstavovali bezprostrednú hrozbu. "Práve aktívny manažment Zásahového tímu pre medveďa hnedého ŠOP SR chráni životy obyvateľov a ich majetok," uviedli z ministerstva životného prostredia.
Podľa portálu Teraz.sk envirorezort deklaruje, že zásahový tím monitoruje synantropných medveďov a zároveň komunikuje so zranenými osobami a vypočuje si svedkov udalostí. "Na základe ich tvrdení vykoná rekonštrukciu útokov," argumentovalo ministerstvo životného prostredia. Informácie, ktoré podľa neho získava zásahový tím, potvrdzujú, že medveď hnedý nie je na Slovensku premnožený z hľadiska ekológie.
Odstrel medveďa hnedého je podľa envirorezortu povolený len na výnimku. "Za rok 2021 neevidujeme žiadnu žiadosť o získanie výnimky a za rok 2020 evidujeme 11 žiadostí, ktoré však boli zamietnuté, pretože nespĺňali zákonné podmienky," vysvetlilo ministerstvo životného prostredia.
Poľovný spôsob, ako tvrdí, nie je možné vykonávať pri kontajneroch v katastri obci na rozdiel od činnosti zásahového tímu. "Vďaka tomu zásahový tím dokáže odstrániť konkrétneho jedinca, ktorý stratil plachosť," dodal podľa TASR envirorezort. Zároveň pripomenul, že prostredníctvom Envirofondu ponúka možnosť obciam získať dotáciu na zabezpečenie kontajnerových stojísk.