Envirorezort vybavil petíciu k Muránskej planine: Prekategorizovanie národného parku na prírodný park by ohrozilo prestíž a potenciál rozvoja regiónu
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Ministerstvo životného prostredia SR v oznámení o výsledku vybavenia petície „Zastavme netransparentnú zonáciu Národného parku Muránska planina“ na záver dvanásťstranového elaborátu konštatuje, že považuje Muránsku planinu za výnimočné územie z európskeho i národného hľadiska, ktoré plne zodpovedá definícii národného parku. Prekategorizovanie na prírodný park by podľa envirorezortu ohrozilo prestíž a potenciál rozvoja tohto regiónu.
„Záverom si dovoľujeme zdôrazniť záujem ministra životného prostredia Slovenskej republiky stretnúť sa so zástupcami petičného výboru, ktorí sú proti navrhovanej činnosti. Podľa vyjadrenia ministra rokovania budú naďalej pokračovať. Na základe vyššie uvedených faktov, týmto oznámením považujeme Vašu petíciu z hľadiska zákona č. 85/1990 Zb. o petičnom práve v znení neskorších predpisov za zodpovedanú,“ uvádza sa v závere oznámenia.
V petícii „Zastavme netransparentnú zonáciu Národného parku Muránska planina“ je vyjadrený postoj občanov regiónu (žije v ňom podľa autorov petície takmer 34 500 obyvateľov), ktorí podporili petíciu a to, že sú zásadne proti zverejnenému zámeru vyhlásiť Národný park Muránska planina a jeho zóny a návrhu Programu starostlivosti o Národný park Muránska planina, žiadajú zastaviť proces vyhlásenia Národného parku Muránska planina, žiadajú prepracovať zámer vyhlásiť Národný park Muránska planina a zároveň žiadajú prehodnotiť súčasný stav Národný park Muránska planina ako prírodný park. Petícia obsahuje 433 podpisových hárkov so 7 251 podpismi občanov regiónu.
Z odpovede envirorezortu je zrejmé, že nemieni vyhovieť požiadavkám petičiarov a spolieha sa na to, že ich v ďalších rokovaniach presvedčí o správnosti zámeru, s ktorým nesúhlasia. Aktuálny vývoj v tejto medializovanej kauze tak iba potvrdzuje to, čo si uvedomuje čoraz viac zainteresovaných – na Muránskej planine sa láme chlieb v lesnícko – ochranárskom konflikte, založenom na principiálne rozdielnom (lesníckom aktívnom a ochranárskom pasívnom) prístupe k ochrane lesa a prírody. Teraz záleží najmä na obyvateľoch dotknutého regiónu, komu ostane v rukách aký krajec.
Jozef Marko