Envirorezort: Ochranári budú v národných parkoch zamestnávať lesníkov a vyťažené drevo prednostne predajú regionálnym spracovateľom
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Ťažba dreva v národných parkoch by sa po ich transformácii mala utlmovať postupne. Zástupcovia Ministerstva životného prostredia SR to uviedli počas včerajšej diskusie o reforme ochrany prírody, ktorá má zabezpečiť, že územia národných parkov budú spravované samotnými správami národných parkov. Envirorezort zverejnil túto informáciu v tlačovej správe, ktorú zaslala médiám Monika Szabó z odboru komunikácie. Na stránke WebNoviny.sk ju publikuje agentúra SITA.
Envirorezort v blízkej dobe začne sériu konzultácií v regiónoch, kde bližšie predstaví model premeny národných parkov na životaschopné územia so zachovaním prírodného bohatstva a miestneho rozvoja. Štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča počas diskusie uviedol, že obhospodarovanie lesov bude potrebné aj naďalej, a tak sa lesníci nebudú musieť obávať straty zamestnania.
„Lesníci sú našimi kľúčovými partnermi, bez ktorých nebudú národné parky úspešné. Sme radi, že sa v lesníckej obci čím ďalej tým viac kladie dôraz na ekologickejšie postupy obhospodarovania lesa. Kde inde, ako v národných parkoch, by sa mali prioritne uplatňovať,“ povedal Michal Kiča.
Podľa účastníkov diskusie by slovenské národné parky nemali slúžiť ako zdroj dreva pre zahraničie. Ťažba dreva preto bude utlmovaná postupne, v bezzásahových územiach sa utlmí celkovo. Lesník Štátnej ochrany prírody SR Eduard Apfel uviedol, že vyťažené drevo bude primárne umiestnené na spracovanie v regiónoch, čím sa podporia menšie lokálne spracovateľské kapacity.
SITA dodáva, že súčasťou reformy ochrany prírody je prechod správy pozemkov, ktoré sú výlučne vo vlastníctve štátu v národných parkoch v 3. až 5. stupni ochrany, pod správu MŽP SR. Tie v súčasnosti tvoria približne 45 percent rozlohy územia národných parkov.