Envirorezort: Na realizáciu vodozádržných opatrení je pripravených vyše 52 miliónov eur
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (1)
Ministerstvo životného prostredia SR včera vyhlásilo výzvu na čerpanie finančných prostriedkov v rámci Programu Slovensko. Výzva je určená na realizáciu vodozádržných opatrení na adaptáciu na zmenu klímy v sídlach a krajine, ale tiež na realizáciu vodozádržných opatrení s protipovodňovým účinkom v sídlach a krajine mimo vodných tokov. Envirorezort uverejnil informáciu na svojom webe.
„Celková výška alokovaných finančných prostriedkov vo výzve z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja je 52 641 777 eur. Alokované zdroje sú rozdelené podľa schválených integrovaných územných stratégií pre integrované územné investície na jednotlivé územia vyšších územných celkov a udržateľného mestského rozvoja.
Cieľom výzvy je realizácia adaptačných opatrení, ktorých funkciou je zadržiavanie zrážkovej vody na území (v sídlach a krajine), čo prispeje k zmierneniu prejavov sucha, ako aj zvýšeniu vodozádržnej schopnosti povodia a spomaleniu odtoku zrážkovej vody, čím sa zároveň prispeje k ochrane pred povodňami.
Oprávnenými žiadateľmi sú subjekty verejnej správy, združenia právnických osôb v zmysle Občianskeho zákonníka, združenia fyzických osôb a združenia fyzických a právnických osôb, neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby, vrátane cirkví a náboženských spoločností a nadácie na podporu verejnoprospešného účelu,“ uviedlo ministerstvo životného prostredia.
Úplné znenie výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku bude dostupné na webovom sídle https://portal.itms21.sk/ awww.eurofondy.gov.sk.
Komentárov
Vznik povodní si môžeme vysvetliť jednoduchým príkladom bez nákladov na filmy, brožúry, letáky , školenie, Predstavme si, že máme fľašu, ktorá má určitý objem (retenčná kapacita) a určitý rozmer hrdla fľaše, ktorý limituje množstvo vody, ktoré môžeme do fľaše naliať (infiltračný koeficient). Ak do fľaše lejeme vodu z inej objemovo väčšej fľaše ktorá predstavuje dážď, voda je schopná prejsť cez hrdlo fľaše tak, že naplníme celý obsah fľaše a ďalšie dodávané množstvo vyteká von. Tento prípad nastane, keď menej intenzívne zrážky dokážu postupne nasycovať pôdu bez výraznejšej zmeny odtoku, ale nakoľko tento dážď trvá niekoľko dní príde k úplnému naplneniu retenčnej kapacity a prebytková zrážková voda v celom objeme odteká do vodnej siete.
V druhom prípade ak do fľaše lejeme naraz veľký objem vody( lejak, príval, prietrž mračien), ktorý nestačí prejsť hrdlom fľaše časť z tejto vody sa dostáva mimo, aj keď je vo fľaši ešte voľný priestor. Tento druhý prípad nastane vtedy, keď intenzita zrážok pri lokálnych búrkach je taká vysoká, že retenčná kapacita poľnohospodárskej a lesnej pôdy i porastov sa nestačia napĺňať a prebytok zrážkovej vody prechádza priamo povrchovým odtokom s minimálnym časovým posunom (často len do hodiny) ako povodňová vlna do riečnej siete. Zjednodušene: čas výskytu dažďa = odtoku zrážky zo zasiahnutého územia.
Realizovanie ekoschém na pôde, nezmyselné remízky pre drobnú zver /nie vodozáchytné zariadenie/, budovanie bagrom jama—kopec hliny—jama v smere pozdĺž svahu,na zvážniciach a lesných cestách, ako prerušovaná brázda nie sú vodozáchytné prvky.Povrchová voda priamo prechádza do odtoku a výrazne zvyšuje povodňovú vlnu až po určitom čase (rádovo desiatky hodín).
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.