Envirorezort: Klamstvo o masívnej ťažbe dreva v najprísnejšie chránenej zóne Národného parku Muránska planina
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Vyjadrenia o masívnej ťažbe v najprísnejšej zóne Národného parku Muránska planina sú klamstvo. Pre agentúru SITA to uviedlo ministerstvo životného prostredia. Reagovalo na vyjadrenia bývalého štátneho tajomníka envirorezortu Michala Kiču počas ministrovania Jána Budaja z pondelka 1. júla.
„Nekompetentnosť a nečinnosť predchádzajúceho vedenia envirorezortu pri spracovaní kalamitného dreva spôsobila, že iba v Národnom parku Muránska planina sa objem kalamitného dreva za rok takmer zdvojnásobil, a to z pôvodných 60 000 m3 na súčasných viac ako 120 000 m3,“ uviedol envirorezort.
Súčasné vedenie ministerstva životného prostredia sa podľa zverejneného stanoviska nebude prizerať na ničenie slovenských lesov pre vetrovú a lykožrútovú kalamitu. „Spracovávanie týchto kalamít sa bude vykonávať odborne v súlade s platnou legislatívou a s cieľom chrániť národné parky a lesy pred ich vymieraním,“ dodalo ministerstvo životného prostredia na portáli SITA Náš Vidiek.
Rezort životného prostredia ďalej ubezpečil, že Správa Národného parku Muránska planina bude zodpovedne pristupovať k bezpečnému pohybu turistov po značených chodníkoch.
„V tejto súvislosti budú odstraňované nebezpečné suché stromy popri turisticky značených chodníkoch a cestách, a tiež všade tam, kde akútne hrozí bezprostredné ohrozenie života, zdravia človeka alebo majetku,“ doplnil envirorezort s tým, že pôjde rádovo len o desiatky metrov kubických dreva v 5. stupni ochrany.
„Žiadna masívna ťažba v najprísnejšej zóne sa však vykonávať nebude,“ zdôraznilo ministerstvo životného prostredia a doplnilo, že drevná hmota bude odpredávaná transparentne podľa platných predpisov, ktoré sa vydali ešte počas bývalej vlády.
Link na celý článok: Vyjadrenia Kiču o masívnej ťažbe v najprísnejšej zóne sú klamstvo, reaguje envirorezort - SITA Náš Vidiek