Dotazník o medveďoch vyplnilo vyše 5 000 ľudí: Najviac opakovaných pozorovaní v okresoch Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš a Prievidza
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V polovici augusta sme na portáli Lesmedium.sk informovali o dotazníku, ktorý sa venuje problematike objektívneho zhodnotenia početnosti medveďa hnedého na Slovensku, konkrétnym skúsenostiam ľudí z kontaktu s touto veľkou šelmou a názorom na jeho ochranu.
Autorom dotazníka je doc. RNDr. Jozef Kováčik, PhD. z Katedry biológie Trnavskej univerzity v Trnave: „Vo vedeckej práci spomenutej v dotazníku sa objavili údaje zo Slovenska, ktorých autenticitu mi autori danej práce nepotvrdili. Zároveň mediálne prezentované informácie o analýze cca 2 000 vzoriek srsti a trusu medveďa na Karlovej univerzite v Prahe považujem za nedostatočné, pretože z tohto počtu nikdy nemôže vyjsť počet medveďov vyšší než 2000 (duplicitné a viac-plicitné vzorky sú logický predpoklad), hoci mnohí odborníci i Národné lesnícke centrum hovoria o vyššom počte medveďov v Slovenskej republike.
Mojím cieľom je preto zozbierať čo najviac skúseností a názorov širokej verejnosti, pretože v tomto prípade sa nejedná o lokalizovaný problém, ale o celorepublikovú záležitosť a ochrana živočícha nemôže byť nadradená ochrane života, zdravia a majetku, zvlášť, keď sa jedná o mohutnú šelmu. Dotazník je voľne dostupný v tomto linku a týmto ho poskytujem na voľné zdieľanie a šírenie.“
Podľa aktuálnej informácie J. Kováčika, dotazník doteraz vyplnilo viac ako 5 000 respondentov. Švrtina pripadá na poľovníkov, lesníkov a pracovníkov v lese, kým ochranárov sú iba tri percentá. Najviac respondentov je z okresov Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Prievidza a Ružomberok, väčšina respondentov býva na dedine. Najviac opakovaných pozorovaní medveďov v prírode a najmä počas voľnočasových aktivít (43 %) uvádzajú respondenti pre okresy Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš a Prievidza, ale i v okresoch Poprad, Ružomberok, Brezno, Detva, Martin a Zvolen.
„Desiatky takýchto pozorovaní sa však uvádzajú aj v okresoch Pezinok, Levice, Nitra, Veľký Krtíš či Košice-okolie. Škody na majetku uvádza 16 % zo všetkých respondentov, z toho asi polovica sa týka poškodených úľov. Až 12 % respondentov uvádza opakované stretnutie s medveďom, kde hrozil bezprostredný útok, čo je však iba polovica z respondentov, ktorí sa identifikovali ako poľovník, lesník alebo lesný pracovník. Medvede za prírodné bohatstvo považuje takmer polovica respondentov a v súlade s tým je miera sympatie/antipatie voči nim podobne vyrovnaná,“ povedal nám J. Kováčik.
Opakovane uverejňujeme link na dotazník doc. J. Kováčika a dávame tak možnosť našim čitateľom, aby pomohli jeho autorovi zhromaždiť a vyhodnotiť čo najviac relevantných informácií o početnosti medveďa hnedého na Slovensku a postoji verejnosti k miere jeho ochrany:
https://forms.office.com/r/YFTUMwnT1w
Jozef Marko