Dnes je Svetový deň biodiverzity. Jej nositeľom sú lesy a kľúčovú úlohu zohrávajú tí, ktorí sa o lesy starajú
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Medzinárodný deň biologickej diverzity vyhlásila Organizácia spojených národov v decembri 2000 na Valnom zhromaždení OSN v metropole Kene – Nairobi, ktoré rozhodlo, že medzinárodný deň biologickej diverzity bude 22. mája, kedy bol schválený definitívny text Dohovoru o biologickej biodiverzite. Agentúra SITA ďalej vo svojej správe, publikovanej na stránke Webnoviny.sk uvádza, že rok 2020 je považovaný z pohľadu ochrany biodiverzity za dôležitý.
Európska komisia v máji predstavila novú stratégiu v oblasti biodiverzity, ktorá navrhuje záväzné ciele zamerané na obnovu poškodených ekosystémov, riek, zlepšenie zdravia chránených biotopov, prinavrátenie opeľovačov na poľnohospodársku pôdu, zníženie znečisťovania životného prostredia, ekologizáciu miest, posilnenie ekologického poľnohospodárstva a zlepšovanie zdravia lesov. Zlepšenie v uvedených oblastiach bude aj predmetom rokovaní zmluvných krajín Dohovoru o biologickej diverzite, ktoré by sa mali aj za účasti Slovenska stretnúť na začiatku roku 2021.
Boris Greguška, ktorý aktuálne predsedá Fóru o lesoch na pôde OSN, na túto tému pri príležitosti Medzinárodného dňa lesov v marci tohto roka pre masmédiá povedal: „Lesné ekosystémy sú zásadným nositeľom biodiverzity na našej planéte. Udržateľné hospodárenie a ochranu lesov však nemôžeme brať ako samozrejmosť, to znamená ako niečo, čo sa deje samovoľne alebo automaticky. Kľúčovú úlohu zohrávajú a budú zohrávať vlastníci a obhospodarovatelia lesov. Teda tí, ktorí sa o lesy prakticky starajú, využívajú a chránia ich. Až 80 % biodiverzity všetkých suchozemských ekosystémov sa nachádza v lesoch. Lesy produkujú kyslík a zároveň viažu uhlík, čím prispievajú k zmierňovaniu klimatickej zmeny, jednej z najväčších výziev súčasnosti. Poskytujú prostredie pre rekreáciu a oddych mestského a vidieckeho obyvateľstva.“