Desiatky lesníckych subjektov, zapojené do ochranárskych projektov
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
ŠOP SR má v rámci projektu na zlepšenie stavu ochrany druhov a biotopov a posilnenie biodiverzity vo vybraných lesných porastoch a trvalých trávnych porastoch sústavy NATURA 2000, konkrétne štrnásť druhov vtákov a jedenásť biotopov európskeho významu v lesných ekosystémoch v trinástich územiach NATURA 2000 a v jednom chránenom území národného významu, podpísaných 49 zmlúv o starostlivosti/zmlúv o poskytnutí finančného príspevku. Realizátormi opatrení v lesných ekosystémoch a zároveň prijímateľmi štátnej pomoci sú desiatky subjektov – vlastníci, resp. užívatelia lesných pozemkov v NATURA 2000.
V rámci pilotného projektu - Zlepšovanie stavu druhov a biotopov európskeho významu vo vybraných lesných ekosystémoch - pilot 2, ktorého realizácia prebehla počas troch mesiacov v roku 2019, sa zapojilo päť subjektov: Lesy Mesta Spišská Belá s. r. o., Lesy mesta Kežmarok, s.r.o., Mestské lesy Banská Bystrica s.r.o., Obecné lesy Veľký Folkmar, s.r.o. a Mestské lesy Košice a. s.
V rámci projektu Zlepšovanie stavu druhov a biotopov európskeho významu v lesných ekosystémoch vybraných chránených území, ktorého realizácia začala v júni 2020, budú až do júna 2023 užívatelia lesných pozemkov realizovať opatrenia v zmysle zmluvy o starostlivosti a zmluvy o finančnom príspevku. Ide o nasledovné subjekty: Pozemkové spoločenstvo Bývalý urbariát Hrabušice, PRO POPULO Poprad, s.r.o., Urbárska a pasienková spoločnosť Vyšné Slovinky, pozemkové spoločenstvo, Lesy mesta Kežmarok, s.r.o., Les Tomášovce, pozemkové spoločenstvo, Mestské lesy Krompachy s.r.o., Pozemkové lesné spoločenstvo Čičarovce, Pozemkové spoločenstvo bývalých urbarialistov obce Pribylina, Pozemkové spoločenstvo – Urbariát obce Oľšavica, Lesy mesta Spišská Nová Ves s.r.o., Lesy Mesta Spišská Belá s.r.o., Pozemkové spoločenstvo bývalých urbarialistov obce Liptovská Kokava.
Ďalej Obecné lesy Veľký Folkmar, s.r.o., Pozemkové spoločenstvo Bývalí urbarialisti obce Východná, Urbárska spoločnosť, pozemkové spoločenstvo Koromľa, LESY SR, štátny podnik (OZ Námestovo, LS Paráč), Pozemkové spoločenstvo urbariátu a pasienkov Petrovce "S", Spoločnosť Urbárske pozemkové spoločenstvo Oreské, Pozemkové spoločenstvo urbárskeho majetku obce Rakúsy. Urbár Gerlachov, pozem. spol., Pozemkové spoločenstvo urbarialistov Batizovce, Urbárske pozemkové spoločenstvo Mengusovce, Pozemkové spoločenstvo Babky Pavlova Ves, Urbariát pozemkové spoločenstvo obce Trstené, Urbársky spolok vo Vavrišove pozemkové spoločenstvo Vavrišovo, Majitelia pôdy - pozemkové spoločenstvo Smrečany a Urbár, pozemkové spoločenstvo Važec.
V rámci projektu Zlepšovanie stavu druhov a biotopov európskeho významu v lesných ekosystémoch vybraných chránených území 2, ktorého realizácia začne v júni 2021, budú taktiež až do júna 2023 užívatelia lesných pozemkov realizovať opatrenia v zmysle zmluvy o starostlivosti a zmluvy o finančnom príspevku. Jedná sa o nasledovné subjekty: Mestské lesy Košice a.s., Ceter, s.r.o., Pozemkové spoločenstvo urbarialistov Kvačany, Pozemkové spoločenstvo Urbariát Ždiar, Urbár Gerlachov, pozem. spol., Pozemkové spoločenstvo vlastníkov súkromných lesov Kvačany, Lesy mesta Kežmarok, s.r.o., Pozemkové spoločenstvo bývalých urbarialistov obce Liptovská Kokava, Združenie vlastníkov pozemkov v Jalovci pozemkové spoločenstvo, TISINA s.r.o., Urbariát pozemkové spoločenstvo vlastníkov Nová Ľubovňa, Spoločnosť lesomajiteľov, p.s. Ihľany, URBÁRSKA SPOLOČNOSŤ OBCE JAKUBANY pozem. spol. a LESY SR, štátny podnik (spolu sedem odštepných závodov).
Národný park Poloniny realizuje od januára 2021 samostatný projekt: Realizácia vybraných aktivít Programu starostlivosti o Národný park Poloniny so zapojením dvoch hospodárskych subjektov: Lesopoľnohospodársko urbárska spoločnosť, pozemkové spoločenstvo Zvala a Lesopoľnohospodársky majetok Ulič, štátny podnik.
„Podporované opatrenia v rámci predložených projektov sú obnova porastov – prirodzené drevinové zloženie, jemnejšie spôsoby obnovy, sústreďovanie vyťaženej drevnej hmoty, sprístupňovanie porastov, ponechanie stromov na dožitie, ponechávanie hrubého mŕtveho dreva, výchova mladých lesných porastov, premena drevinového zloženia – predsadby/predsejby a podsadby/podsejby, nahradenie chemickej ochrany a zmena štruktúry porastov v hlucháních lokalitách. Hlavný merateľný ukazovateľ predložených projektov - plocha biotopov podporených s cieľom dosiahnuť lepší stav ich ochrany a to o výmere. Spolu v rámci spomenutých projektov by mal dosiahnuť hodnotu viac ako 20 tisíc hektárov,“ informovala nás Ing. Lucia Vačoková zo sekcie projektov ŠOP SR.
Obšírnejšie informácie o týchto projektoch a profitoch z nich pre prírodu i lesnícke subjekty zverejníme v časopise LES & Letokruhy.
Jozef Marko