Desať chránených vodohospodárskych oblastí bude zapísaných do katastra nehnuteľností: Doterajšia právna úprava pochádza ešte z čias socializmu
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Chránené oblasti prirodzenej akumulácie vôd, inak nazývané aj chránené vodohospodárske oblasti (CHVO), budú jednoznačne polohovo vymedzené. Rozhodli o tom členovia vládneho kabinetu na dnešnom rokovaní vlády. Doterajšia právna úprava pochádza ešte z čias socializmu, informuje aktuálne envirorezort na svojom webe. Nariadenie vlády nadobudne účinnosť 1. januára 2024.
„Vo vtedajších nariadeniach vlády boli hranice CHVO vymedzované iba slovne, pričom takéto vymedzenie bolo pre súčasné potreby nepostačujúce a neaktuálne. CHVO boli zakreslené iba na vodohospodárskej mape, pri ktorej boli v opise spomínané dnes už neexistujúce inštitúcie ako Ministerstvo lesného a vodného hospodárstva Slovenskej socialistickej republiky, Západoslovenský a Stredoslovenský kraj či obec Palkovičovo, ktorá už od roku 1990 nesie názov Sap.
CHVO po novom získajú polohové vymedzenie s presnosťou na parcely katastrálnych území obcí, čo umožní zapísanie CHVO do katastra nehnuteľností, aby mal každý vlastník informáciu o tom, či sa jeho parcela nachádza v CHVO.
Na Slovensku máme ustanovených 10 CHVO, pričom najvýznamnejšou je CHVO Žitný ostrov. Medzi ďalšie takéto oblasti patria chránené vodohospodárske oblasti Strážovské vrchy, Beskydy a Javorníky, Veľká Fatra, Nízke Tatry, Horné povodie Ipľa, Rimavice a Slatiny, Muránska planina, Horné povodie rieky Hnilec, Slovenský kras a Vihorlat,“ uvádza ministerstvo životného prostredia.
Zdroj: Chránené vodohospodárske oblasti budú jednoznačne vymedzené (minzp.sk)