Deň zeleného lesa: Furmani predviedli ukážky práce s koňmi, urbáre sú v mnohých obciach kľúčovými prvkami lokálnej ekonomiky
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Súkromné a spoločenstevné lesy po 30 rokoch od opätovného prevzatia do užívania ich vlastníkmi či správcami prezentovala Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska (ÚRZVNL). Na veľtrhu Agrosalón a Les 2024 v Nitre pripravila vo štvrtok Deň zeleného lesa, počas ktorého ponúkla výstavu ťažných koní s ukážkami práce s koňmi. Agentúra TASR o tom informuje na portáli Teraz.sk.
Furmani z celého Slovenska predviedli ukážku prechodu pomedzi prekážkami a silový ťah v párovom záprahu. V rámci Koňoškoly furmani umožnili záujemcom najmä z radov mladej generácie o profesiu operátorov lesnej techniky vyskúšať si prácu s koňmi, pripravené boli aj ukážky funkcií zadržiavania vody.
ÚRZVNL Slovenska reprezentuje vyše milióna súkromných vlastníkov pôdy vlastniacich takmer tri štvrtiny milióna hektárov lesov na Slovensku. O tie sa stará viac ako 10 000 malých a mikropodnikov, z toho 3000 v právnej forme pozemkové spoločenstvo, známej ako urbáre. V mnohých obciach sú kľúčovým prvkom lokálnej ekonomiky a jedným z mála možností vytvárajúcich príjem pre miestne obyvateľstvo, informoval predseda únie Milan Ovseník.
Únia bola založená v roku 1996, aktuálne združuje 12 regionálnych združení z regiónov Malých Karpát, trenčianska, horného Považia, Kysúc, Turca, Oravy, Liptova, Spiša, Šariša, Zemplína, Gemera a ostatných historických regiónov Banskobystrického kraja.
Celkovo členské subjekty regiónov ÚRZVNL hospodária na výmere viac ako 500.000 hektárov lesných pozemkov z celkových 760 000 hektárov v súkromnom vlastníctve fyzických a právnických osôb a vo vlastníctve urbárov, komposesorátov a podobných spoločenstevných útvarov. Z nich je na Slovensku aktívnych viac ako 3 000 pozemkových spoločenstiev.
Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska je zástancom trvalo udržateľného obhospodarovania lesov, ktoré znamená predovšetkým systematickú výchovu mladých lesných porastov a obnovu zrelých materských porastov rúbaním stromov. Dlhodobo aktívne vyvíja činnosť v legislatívnej oblasti pri zastupovaní súkromných vlastníkov lesov v legislatívnom procese na národnej a európskej úrovni.