Debata sa krútila okolo cyklistov a zberačov semien
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Parlament schválil novelu zákona o lesoch. Vzhľadom na napätú diskusiu o návrhu novely v Národnej rade (NR) SR sa minister pôdohospodárstva SR Miroslav Jureňa zasadzuje za prípravu od základu nového zákona o lesoch.
Podľa jeho slov hlasovanie o návrhu zákona ukázalo, že jeho ustanovenia operatívne reagujú na nové skutočnosti, ktoré priniesol život, navyše sa právna norma pripravovala v strese.
Pripomenul, že zákon o lesoch platil 28 rokov a až v roku 2005 sa dočkal novej podoby. Tá podľa ministra priniesla pozitíva aj negatíva. Exminister Zsolt Simon na pôde parlamentu podotkol, že aj tie subjekty, ktoré pred 2 rokmi presadili do novely napr. ustanovenie, že pri ažbe dreva platí zákaz holorubu, dnes tvrdia opak.
M. Jureňa na margo diskusie zdôraznil, že zákon o lesoch nerieši lesné plody. Najväčšia diskusia sa týkala paragrafu 31, ktorý bol doplnený o používanie bicyklov na lesných cestách. Veľa sa hovorilo aj o tom, či má by v zákone pri zbere lesných plodov pojem "nadmerné množstvá". Politická dohoda, povedal, priniesla kategóriu "primerané množstvo".
K spornému bodu zákona o používaní bicyklov v lese M. Jureňa povedal, že "sa vstup do lesa nikomu neobmedzuje, navyše, nie každý, kto ide do lesa, je bicyklista. Ak tam niekto na bicykli vstupuje, má používa lesné cesty pre ne určené". Konkretizoval, že dåžka lesných ciest predstavuje takmer 40 000 km a lesné cesty, definované technickou normou, sú rozdelené na 4 druhy. Sumarizoval, že sa nezakazuje vstup ľudí s bicyklom do lesa, ale nemajú krížom-krážom brázdi les ale iba vyznačené úseky.
M. Jureňa podotkol, že semeno, semiačko a sadenicu môže každý v lese zbera iba so súhlasom vlastníka lesa - spoločnosti Štátne lesy alebo urbárnej spoločnosti.
Ak parlament schváli novelu zákona o lesoch s pozmeňujúcimi návrhmi o zákaze pohybu cyklistov mimo určených trás či zberu semien a sadeníc, bude sa masovo porušova. Konštatoval to dnes v rozprave poslanec Ivan Mikloš s tým, že "zákon, ktorý sa masovo porušuje, je zlý zákon, pretože porušuje právnu istotu a podmienky právneho štátu." Zároveň je podľa neho zlý aj preto, že umožňuje šikanovanie ľudí. Mikloš netvrdí, že nie je problém a netreba hľada cesty pre zvýšenie bezpečnosti a ochrany zdravia turistov a hubárov, ak ich bezohľadní cyklisti zrážajú. Mali by sme rieši aj problém ochrany vlastníctva. "Vami navrhované znenie toto nerieši," zdôraznil. Skutočným cieľom podľa neho nie je ochrana zdravia turistov, cyklistov či ochrana vlastníkov lesov, ale snaha obmedzi pohyb v lese, snaha najmä poľovníkov i lesníkov ma les len pre seba. "Takéto obmedzovanie práv občanov je neprípustné," dodal a vyzval koalíciu, aby za tento návrh nehlasovala.
"Troška sa zapojím aj ja do tohto kabaretu. Vážení páni lesoinžinieri z SDKÚ, majte trochu úcty k živej bytosti. Neviem, ako by sa páčilo vám, keby vám chodil niekto odobera semeno každý deň alebo raz za týždeň," povedal minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa. Poslancom SDKÚ-DS, ktorí podľa neho zdôrazňujú význam súkromného vlastníctva, pripomenul práva vlastníkov lesov. "Čo obhajujete, populizmus," opýtal sa Jureňa, poukazujúc na tvrdenia opozície o obmedzovaní práv občanov a zákaze zberu lesných plodov, čo označil za demagógiu. Za normálne označil, že v lese treba jazdi len po lesných cestách, keďže podľa neho by určite nikoho v bežnej premávke nenapadlo jazdi "krížom-krážom" alebo po chodníku. Lesné cesty majú
podľa M. Jureňu presnú definíciu a máme ich na Slovensku 40 tisíc kilometrov. Odmietol obvinenia opozície zo šikanovania občanov.
"Naozaj si myslíte, že ste boli vtipný? Uvedomujete si, že ste členom vlády a ste v parlamente?" reagoval
Pavol Minárik (KDH) a vyzval M. Jureňu, aby sa I. Miklošovi ospravedlnil. "Neskåznem na vašu úroveň. Kabaret z toho robíte vy," dodal smerom k M.Jureňovi Mikloš a zdôraznil, že opoziční poslanci len poukazujú na nedostatky, ktoré návrh obsahuje.
(zdroj: WEBNOVINY, BLESKOVKY, SITA, TASR)