Ďalší list lesníkov riaditeľovi správy národného parku: Lesníctvo má na Muránskej planine pevné miesto
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Vážený pán riaditeľ Správy Národného parku Muránska planina Ing. Ján Šmídt, na základe Vášho mailu a odpovede na náš otvorený list žiaľ nemôžeme vyhovieť Vašej žiadosti – „Žiadam Vás o bezodkladné zverejnenie mojej odpovede alebo zaslanie so žiadosťou o zverejnenie redakciám a portálom, ktorým ste rozoslali Váš otvorený list.“ Nemienime sa totiž spolupodieľať na vytváraní Vášho obrazu zamestnanca štátnej organizácie, ktorý sa snaží vykonávať svoju prácu, ale ktorého pracovnou metódou je fabulácia a odvádzanie pozornosti od podstaty. Inak si totiž nevieme vysvetliť obsah Vašej odpovede. Ako sme v otvorenom liste uviedli, vznikol ako reakcia na konanie štátnej správy na základe Vášho podnetu.
Pre pripomenutie z neho odcitujeme: „Vec: Posúdenie vplyvu úmyselnej ťažby podľa schválených programov starostlivosti o lesy pre LC Lesy Muráň, LC Lesy Červená Skala a LC Lesy Telgárt na Chránené vtáčie územie Muránska planina – Stolica (SKCHVU017) a Územie európskeho významu Muránska plania (SKUEV0225) v zmysle §104g ods.11 a podnet na vydanie rozhodnutia o zákaze vykonania plánovaných úmyselných ťažieb podľa § 14 ods. 6 a 7“. Čakali sme, že Vaša odpoveď bude k tomuto faktu. Dočkali sme sa ale rozsiahlej analýzy našej činnosti a hlavne, snažíte sa celý problém otočiť na § 50 ods. 5 zákona o ochrane prírody a krajiny.
Preto dve poznámky:
1. Znenie zákona o ochrane prírody a krajiny v § 104g ods. 11: „Organizácia ochrany prírody (§ 65a) najneskôr do 31. decembra 2020 posúdi vplyv úmyselnej ťažby podľa schválených programov starostlivosti o lesy podľa odseku 10 na územia európskej sústavy chránených území a v rámci tejto lehoty predloží orgánu ochrany prírody podnet na vydanie rozhodnutia podľa § 14 ods. 6 a 7, ak vykonaním takejto ťažby hrozí negatívne ovplyvnenie predmetu ochrany územia, alebo predloží orgánu ochrany prírody podnet na podanie žiadosti na zmenu programu starostlivosti o lesy za účelom zapracovania opatrení na vylúčenie takéhoto negatívneho vplyvu do programu starostlivosti o lesy“. Na toto znenie sa odvolávate vo Vašom podnete, ktorý ste napísali s dátumom 31.12.2020, lebo termín v zákone hovorí jasne. Váš list ležal na Správe NP 18 dní a potom ste sa rozhodli ho doručiť štátnej správe? Tomuto neveríme! Toto považujeme za pokus o podvod!
2. Obšírnym opisovaním vykonávania, či skôr nevykonávania činnosti obhospodarovateľov lesov a odvolávaním sa na § 50 ods. 5 preto považujeme len ako zahmlievanie podstaty. Pritom zámer zonácie, ktorý predložil na konanie Váš predchodca Ing. Boroš, ste sám označil za zlý. Nesúhlasí s nim nikto, napriek tomu žiadate, aby sa postupovalo v jeho intenciách. Takže o čo ide? O pridŕžanie sa zlého návrhu len preto, že to teraz vyhovuje?
Pán riaditeľ, snažíte sa zvaliť vinu za uvedený stav na nejakú manažérsku chybu alebo, že si obrazne objednávame stavebnú firmu bez stavebného povolenia? My to stavebné povolenie máme v Rozhodnutí OU-BB-OOP4-2015/014229 zo dňa 1.7.2015, ktorým bol schválený Program starostlivosti o lesy. Okresný úrad Banská Bystrica, odbor starostlivosti o životné prostredie, vydal k predmetu konania Záväzné stanovisko, v ktorom nespochybňuje správnosť opisu porastov a vhodnosť plánov hospodárskych opatrení. Nemali by sme problém ani so zonáciou Národného parku Muránska planina, keby bola odborná a transparentná.
Teraz si zhrňme, čo vlastne fikskou (bez akýchkoľvek výskumov) nakreslená zonácia predošlým vedením národného parku spôsobila. V jadrovej zóne národného parku na území dvoch lesných správ nám zostalo 30 ha lesa v zóne C na trvalé hospodárenie. Máme v značnej miere v porastoch obmedzenú ťažbovú činnosť od 1.2. do 31.5. Odvolávate sa, že môžeme hospodáriť aj v A zóne, kde je potrebné znížiť zastúpenie dreviny smrek. Tie porasty sú v nadmorskej výške, kde je i dnes meter snehu. A vy pán riaditeľ spomínate nejakú manažérsku chybu. Nám to pripadá, že pravá ruka nevie, čo robí ľavá. Je to vysoko nekompetentné. My už nemáme na výber. Porasty navrhnuté na hospodárenie by sme navrhli znovu s tým, že preukázateľne nenastane poškodenie predmetu ochrany prírody. Hospodárenie na Muránskej planine manažujú ľudia s viac ako 35 ročnou praxou a skúsenosťami. Ocenil to i britský web a vyhodnotil Muránsku planinu za najkrajší park na Slovensku.
V živote nič nefunguje bez praxe a skúseností. Vidíme to priamo pri očkovaní proti COVIDU. Očkovaciu látku musí preveriť prax a skúsenosť v teréne. Pán riaditeľ, čo Vás ospravedlňuje je, že nerobíte v prevádzke, výrobe a tým pádom si neviete predstaviť ani zodpovednosť za ľudí pracujúcich v lesoch na vidieku. Všetko, čo bolo v súvislosti so zonáciou Národného parku Muránska planina začaté a predložené bolo zlé, zlé a znovu zlé. Spomínané Programové vyhlásenie vlády chceme rešpektovať, ale aj Vy rešpektujte, že je v ňom aj prehodnotenie chránených území, čo sa absolútne ignoruje, nehovoriac už o nerovnovážnom legislatívnom stave v zákonoch o lesoch a ochrane prírody.
Pán riaditeľ, na Slovensku zomierajú ľudia. Strácajú istotu, prácu. Lesníctvo na Muránskej planine má svoje pevné miesto. Sú to trvalo udržateľné miesta. V dnešnej dobe je čoraz zložitejšie udržať akékoľvek pracovné miesto a vy stále fabulujete o vytvorení nových pracovných miest. Navrhujeme urýchlene rokovať o zastavených hospodárskych činnostiach, aby sme v tejto ťažkej dobe zabránili hlbokým sociálnym dopadom.
S pozdravom pestujeme zelené a zdravé lesy.
Lesníci z Muránskej planiny