Črtá sa nový zdroj príjmov pre vlastníkov lesov a lesných hospodárov: Uhlíková a vodná banka
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Závažná situácia na Ukrajine, príspevok strategických plánov Spoločnej poľnohospodárskej politiky k spravodlivejšiemu a zelenšiemu európskemu poľnohospodárstvu, udržateľné cykly uhlíka a udržateľné potravinové systémy EÚ boli hlavnými témami konferencie ministrov poľnohospodárstva V4, vrátane Slovinska, Chorvátska, Bulharska a Rumunska 4. marca vo Vyšehrade. Slovenskú republiku na zasadnutí zastupoval štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Martin Kováč. Agrorezort o tom informuje na svojej internetovej stránke.
„V diskusii o strategických plánoch sa potvrdilo, že členské štáty sa zhodujú vo viacerých kľúčových otázkach v súvislosti s ich schvaľovaním. Zdôrazňovaná bola aj potreba konštruktívneho prístupu zo strany Komisie a aktívnej komunikácie s členskými štátmi. Často skloňované bolo aj lepšie zacielenie priamych platieb a zelené ambície strategických plánov. Vo vzťahu k príspevku strategických plánov k cieľom Európskej zelenej dohody, delegácie zhodne poukázali na dôležitosť zohľadnenia rozličných východiskových pozícií v členských štátoch.
Jednotný postoj prítomných delegácií potvrdilo aj prijatie spoločnej deklarácie ministrov k príspevku národných strategických plánov k spravodlivému a zelenšiemu poľnohospodárstvu EÚ v závere konferencie,“ uvádza ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v tlačovej správe.
Štátny tajomník Martin Kováč: „Aby mohli poľnohospodári od roku 2023 efektívne využívať nové platby, bude z pohľadu Slovenskej republiky esenciálne schváliť strategický plán čo najskôr. Za nemenej dôležité považujeme aj včasné prijatie sekundárnej legislatívy, na základe ktorej budú pripravené aj príslušné vnútroštátne predpisy“.
V rámci diskusie o uhlíkovom poľnohospodárstve delegácie uviedli, že nový koncept má potenciál významne prispieť k dosahovaniu spoločných klimatických cieľov, a zároveň poskytnúť poľnohospodárom a lesníkom nový zdroj príjmu. Dôležité však bude zamedziť možnej finančnej a administratívnej záťaži vyplývajúcej zo zavedenia navrhovaného systému.
Štátny tajomník Martin Kováč podľa agrorezortu vo svojom vystúpení zdôraznil, že Slovenská republika bude prostredníctvom Stategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky implementovať viaceré opatrenia prispievajúce k znižovaniu emisií uhlíka, tomuto cieľu budú napomáhať aj intervencie v rámci rozvoja vidieka.
Dôraz bude kladený podľa slov štátneho tajomníka agrorezortu Martina Kováča aj na podporu vzdelávania a poradenských služieb pre poľnohospodárov a obhospodarovateľov lesov v danej oblasti. Rezort pôdohospodárstva taktiež v súčasnosti rozpracúva koncept uhlíkovej a vodnej banky ako strategicky účinný a koncepčný nástroj ocenenia a financovania ekosystémových služieb lesov, pôdy a krajiny.