Čo by mali vedieť poslanci Národnej rady SR (3.časť): Novela zákona o ochrane prírody prinesie výpadok daní z lesných pozemkov, ktorý pocítia samosprávy
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky sa majú 15. júna zaoberať návrhom skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny. Poslanci Národnej rady SR by ale pred hlasovaním mali vedieť, že v Programovom vyhlásení vlády je síce uvedené, že výdavky na životné prostredie budú vynakladané efektívne a investície budú posudzované podľa kritéria hodnoty za peniaze a v Doložke vybraných vplyvov dôvodovej správy k predloženému návrhu novely zákona je uvedené, že vplyv na rozpočet verejnej správy bude negatívny, ale bez akéhokoľvek vyčíslenia.
Pritom v textovej časti Dôvodovej správy je napísané – citujeme: „Predkladaný návrh zákona má pozitívne vplyvy na životné prostredie, pozitívne a negatívne vplyvy na rozpočet verejnej správy.“ Pozitívny vplyv sa nikde viac neuvádza a teda nie je ani kvantifikovaný, negatívny vplyv sa priznáva aj v doložke vplyvov, bez zdôvodnenia.
Na uvedené nezrovnalosti vydalo stanovisko aj Ministerstvo financií Slovenskej republiky listom č. MF/010082/2021-411 zo dňa 28.5.2021. Okrem toho sa v liste uvádza: „Na základe uvedeného preto podľa § 33 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov považujeme za potrebné kvantifikovať predpokladané zvýšené vplyvy na rozpočet verejnej správy nielen na bežný rok, ale aj na tri nasledujúce rozpočtové roky spolu s uvedením na úhradu zvýšených výdavkov.“
Nezanedbateľnú položku vo výpadku rozpočtu verejnej správy – najmä samosprávy budú tvoriť výpadky v daní z nehnuteľností, z lesných pozemkov. Preklasifikovaním dnešných hospodárskych lesov na lesy osobitného určenia budú lesné pozemky v národných parkoch vyňaté spod daní z nehnuteľností. Tento výpadok daní tak nie je zodpovedne kvantifikovaný a nie je uvedené krytie výpadku pre samosprávy.
Zdroj: Slovenská lesnícka komora