Čo by mali vedieť poslanci Národnej rady SR (1.časť): Ochranári sľubujú nesplniteľné – jednotnú správu národných parkov
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky sa majú 15. júna zaoberať návrhom skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny. Predložená novela sa v dôvodovej správe odvoláva na Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky na obdobie rokov 2021 – 2024, podľa ktorého sa zabezpečí jednotná správa chránených území pod Ministerstvom životného prostredia Slovenskej republiky.
Poslanci Národnej rady SR by ale pred hlasovaním mali vedieť, že prijatím predloženej novely sa deklarovaný zámer nedosiahne. Ide o prevod majetku štátu, pričom dnešné národné parky majú rôzny podiel štátneho a neštátneho majetku. Všetok neštátny majetok nebude naďalej pod jednotnou správou chránených území. Až 48 percentný podiel, čiže viac ako 154 tisíc hektárov neštátnych vlastníkov pozemkov v dnešných národných parkoch bráni zabezpečeniu deklarovaného cieľa.
Pritom podiel podľa jednotlivých národných parkov je podiel neštátnych pozemkov rôzny - od 22 % až po 89% (viď uverejnená tabuľka s prehľadom výmer štátnych a neštátnych pozemkov v národných parkoch). Spravovaním napríklad 16% územia v Národnom parku Malá Fatra nie je možné splniť jednotnú správu, pretože neštátni vlastníci pozemkov po posledných pokusoch vyhlasovania zonácie národných parkov (TANAP resp. Muránska planina) deklarujú neochotu spolupracovať za podmienok, ktoré prezentuje Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky. Predkladanie návrhov zonácie bez ich predchádzajúceho prerokovania s vlastníkmi, samosprávami dotknutých obcí a miest a ostatnými nárokovými skupinami je pre občanov Slovenska na vidieku neprijateľné.
Zdroj: Slovenská lesnícka komora