Celulózo-papierenský priemysel krízu prežije
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Celulózo-papierenský priemysel na Slovensku by mal ako celok súčasnú krízu ustá, pokiaľ sa nezhoršia podmienky na podnikanie. Signalizujú to výsledky roku 2008, ktoré boli vzhľadom na krízu uspokojivé.
Vlani síce 11 firiem združených v Zväze celulózo-papierenského priemyslu (ZCPP) SR zaznamenalo napriek nárastu výroby v tonách o 0,7 %, pokles tržieb o 2,4 %, ale celulózo-papierenské firmy v SR si však aj v krízových podmienkach udržali trhové podiely. Ako ďalej informoval generálny sekretár ZCPP Juraj Dlhopolček, konštatovali to zástupcovia ZCPP na valnom zhromaždení 5. júna 2009 na Malinom Brde pri Ružomberku. Valné zhromaždenie ďalej podľa jeho informácií konštatovalo nutnos úzkej spolupráce s LESMI SR, vysokými školami a výskumnými ústavmi, pri spoločnom úsilí o zhodnocovanie domácej drevnej suroviny a zachovaní konkurencieschopnosti celého odvetvia.
Ako ďalej J. Dlhopolček konštatoval, relatívne úspešné odolávanie kríze umožnili rozsiahle investície do celulózovo-papierenského odvetvia, ktoré si vyžiadali od roku 1993 takmer 1,33 mld. eur. Slovenský celulózovo-papierenský priemysel je podľa neho v súčasnosti technicky na špičke a plne konkurencieschopný. "Neznamená to, že nemáme s krízou problémy, ale hlavne firmy s dostatočným kapitálovým vybavením sa s touto situáciou vyrovnávajú," pokračoval. Konkurencieschopnos odvetvia je však podľa jeho slov už dlhodobo vážne ohrozovaná cenovou štruktúrou vstupných energií. "Cena elektrickej energie v odvetví na Slovensku je trvale vyššia ako v ostatných štátoch Európskej únie," konštatoval generálny sekretár.
V roku 2008 podľa Juraja Dlhopolčeka firmy ZCPP dosiahli celkové tržby 28,176 mld. Sk (935,26 mil. eur), čo bolo medziročne o 2,4 % menej ako za rok 2007. Spolu vyrobili podľa neho 921 445 ton papiera a lepenky, čo bol nárast o 0,7 %, oproti roku 2007, kedy vyrobili 915 401 ton. "V sortimentnej skladbe predstavovala minuloročná výroba 522 486 ton grafických papierov, čo v porovnaní s rokom 2007 predstavovalo nárast o 2,2%, ďalej 144 916 ton hygienických papierov (medziročne o 1,1% viac) a 254 043 ton baliacich a obalových papierov a lepenky (v medziročnom porovnaní o 2,6 % menej)," spresnil generálny sekretár ZCPP. Firmy pritom za rok 2008 podľa jeho informácií spracovali 2,576 mil. kubických metrov drevnej hmoty, z toho 0,553 mil. kubických metrov pochádzalo z dovozu. "Zároveň zužitkovali 207 702 ton zberového papiera, z toho dovoz predstavoval 26 172 ton," uzavrel Juraj Dlhopolček.
Celulózo-papierenské odvetvie patrí k najvýkonnejším odvetviam slovenskej ekonomiky. V posledných rokoch prešlo rozsiahlymi reštrukturalizačnými procesmi, sprevádzanými poklesom zamestnanosti a radikálnym znásobením produktivity práce na pracovníka. Predovšetkým nárast kapacít po rekonštrukciách v najväčších podnikoch - Mondi SCP, a.s. Ružomberok a Smurfit Kappa, a.s. Štúrovo, sa podpísali v posledných rokoch na raste exportu vysoko kvalitných papierov. Členské organizácie ZCPP SR majú v SR 100-percentný podiel na výrobe vláknin a papiera a pokrývajú približne 84 % výroby tovaru v celom odvetví.
(sita)