Bystrická rezolúcia Vidieckej koalície: Žiadame systémové riešenie – jednotný zákon o lesoch a ochrane prírody
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (2)
Jedným z výsledkov včerajšieho Celoslovenského stretnutia vidieka v Banskej Bystrici je Bystrická rezolúcia, prijatá Vidieckou koalíciou. Na portáli Lesmedium.sk uverejňujeme jej text.
Žiadame odstúpenie ministra životného prostredia Jána Budaja, ktorý systematicky ignoruje skutočné potreby vidieckeho obyvateľstva. Verejne nazýva vlastníkov lesa a pracovníkov v lesoch špinavcami, nerešpektuje programové vyhlásenie vlády, porušuje kompetenčný zákon aj legislatívne pravidlá tvorby zákonov.
Žiadame predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára, aby zabezpečil stiahnutie poslaneckého návrhu novely Zákona o ochrane prírody a krajiny z rokovania parlamentu, ktorý bol skupinou poslancov za významnej podpory ministra životného prostredia Jána Budaja predložený bez zohľadnenia ekologických, sociálnych a ekonomických dopadov na obyvateľov vidieka.
Žiadame predsedu vlády SR Eduarda Hegera, aby v súlade s programovým vyhlásením vlády trval na komplexnom a systémovom riešení rozporov vidieka predložením vládneho návrhu jednotného zákona o lesoch a ochrane prírody, po dôslednom prehodnotení národných parkov a následne vykonanej zonácii akreditovanými štátnymi organizáciami – Národným lesníckym centrom a Lesníckou ochranárskou službou.
Žiadame predsedu vlády SR Eduarda Hegera, aby v súlade s Programovým vyhlásením vlády SR dôsledne vyžadoval od členov vlády participáciu verejnosti, vrátane zapojenia samospráv, akademickej obce, podnikateľského prostredia, vlastníkov pôdy ako aj tretieho sektora pri príprave a implementácii navrhovaných riešení.
Žiadame od ministerstva životného prostredia uvalenie embarga na vyhlasovanie nových chránených území až do prehodnotenia tých existujúcich.
Pokiaľ sa predchádzajúce body nenaplnia a napriek tomu dôjde k prerokovaniu zákona o ochrane prírody v pléne Národnej rady SR, sme pripravení aj v masovejšom rozsahu takéto zhromaždenie opakovať priamo v hlavnom meste nášho štátu až do doby akceptovania našich požiadaviek.
Komentárov
veľmi málo diskutujem pod článkami lebo to zvyčajne nikam nevedie, a nebývam osobný...Kým si mi nezatykal v predposlednom komentári tak som si nebol istý či si to Ty. Nebudem s Tebou diskutovať čo je to ochrana prírody lebo to je na dlho a nie na toto forum. Len Ti chcem napísaťako si vedľa v mojom a našom prípade (PRALES, o.z.) čo sa týka zdrojov financovania. Priamo od štátu či eurofondov som nemal/sme nemali nikdy nič a to preto, že sme o tieto peniaze ani niky neuchádzali lebo sme vedeli s akuo korupciou je to spojené. Všetky naše aktivity - tri projekty - sme finacovali z tzv. Nórskych a Švajčiarskych fondov. Nikde sme asi ani len nepodali žiadosť o podporu z LIFE. Ako NGO sa finacujeme ešte z 2% (medzi 2-3 tis. eur ročne) a z darov. Keď nemáme projekt finacujeme si všetko z našich vlastných peňazí, ktoré si zarobím v našich firmách. Z mojich vlastných peňazí už 11 rokov financujem dobrovoľnícke brigády, ktorými sa snažíme zachániť alebo udržať stav chránených území, o ktoré sa štát - rozumej ŠOP SR - nestará. A mnohý moji kolegovia chodia na tieto brigády nezištne pomáhať. Takto sa nám už podarilo obnoviť pastvu oviec na viacerých lokalitách v okolí BB. Keby si ma záujem pozri stránku PRALES, o.z. alebo sa opýtaj urbárov okolo BB.
No ešte jedna poznámka na okraj ako tento štát funguje a prečo tu NGO majú svoje miesto...Ministri pôdohospodárstva, ŽP a zahraničných vecí v r. 2003 slávnostne podpisujú Karpatský dohovor podpísaný 2003, ratifikovaný 2004, platnosť 2006. Prijal sa protokol o trvalo udržateľnom obhospodarovaní lesov. V ňom sa o.i. zaviazala SR identifikovať všetky pralesy a prírodné lesy na svojom území a chrániť ich (článok 10 keby Ťa to zaujímalo). Asi sa tým nemyslelo, že ich budeme ťažiť všakáno. A aká bola realita? Štát, ktorý má takú lesnícku tradíciu a má viacero inštitúcií, ktoré by to mohli zrobiť tak na to hodil bobka...Žiadna inštitúcia z nami oslovených v r. 2009 ani len neuvažovala o tom, že by sa pustili do toho k čomu sa SR zavialzala. Len tak na okraj gestorom protokoulu je MPaRV SR. A naviac pralesy sa veselo rúbali a to aj tie, ktoré identifikoval prof. Korpeľ a neboli v 5. stupni ochrany. Tak sme sa do toho pustili my - FSC Slovensko a potom PRALES, o.z. zmapovali a odovzdali výsledky štátnym inštitúciám. Tie si ich postupne osvojili a už ich za SR reportujú ako oficiálne údaje o pralesoch za SR. Robíme v nich rozsiahly výskum spolu z Lesníckou fakultou ČZM Praha. Nie z našou LF...tá na moje veľké sklamanie na to nemá kapacity ani drive. Výsledky sa publikovali v jednom z najlepších svetových lesníckych časopisov. Štát by už mal dotiahnuť len ochranu pralesov. Teraz robíme na prehodnotenia CHÚ lebo vlády si to síce už tri krát dali do programového vyhlásenia vlády, ale skutek utek....Tak teraz môžeš napísať ako praktizuješ ochranu prírody Ty, okrem toho, že vypisuješ do diskusií hoc mnohokrát aj trefne a k veci.
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.