Bilaterálne o rozpade smrečín a podpore lesného hospodárstva
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Zhodnotenie súčasného stavu a ďalšie možnosti rozvoja lesného hospodárstva v Českej republike a Slovenskej republike boli predmetom rokovania zástupcov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a Ministerstva zemědělství Českej republiky, ktoré sa konalo za účasti predstaviteľov štátnych podnikov LESY Slovenskej republiky, Lesy České republiky, Vojenských lesov a majetkov SR a Vojenských lesov a statkov ČR v priestoroch štátneho podniku Vojenské lesy a majetky SR 16. a 17. januára 2020. O stretnutí informuje tlačová správa nášho agrorezortu.
Uvádza sa v nej, že generálny riaditeľ Vojenských lesov a majetkov SR, š. p., Ján Jurica na úvod stretnutia zhodnotil doterajšie pôsobenie a úlohy podniku. Pričom najvýznamnejšie aktivity sa týkali oblasti výskumu metód boja proti podkôrnemu hmyzu, certifikácie systémami PEFC a FSC, ako aj výroby biomasy.
Medzi najdiskutovanejšie témy patrili problémy súvisiace s rozpadom smrečín. V súčasnosti s mini musia bojovať nielen slovenskí a českí lesníci, ale problém sa týka prakticky celej Európy. Zástupcovia oboch rezortov spoločne pomenovali jednak príčiny problému, zhodnotili možné následky a tiež úlohy lesníkov pri riešení a zlepšení aktuálneho stavu smrečín. Česká a slovenská strana sa vzájomne informovali o rozsahu celkových ťažieb dreva v roku 2019 a predpokladoch na roky 2020 a 2021, najmä o predpokladanom rozsahu náhodných ťažieb poškodených smrekových lesov.
„Súčasný rozsah má mimoriadne negatívny vplyv na obhospodarovateľov lesov z dôvodu presýtenia trhu smrekovým drevom nižšej kvality a poklesu ceny tohto dreva pri náraste úloh obhospodarovateľov, súvisiacich s obnovou lesov,“ uviedol Jaroslav Regec, generálny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Keďže rozsah týchto práv a povinností vyplýva z právnej úpravy lesného hospodárstva v jednotlivých krajinách, rokovanie sa venovalo aj zmenám všeobecne záväzných právnych predpisov, schváleným od posledného vzájomného stretnutia.
Samostatná kapitola stretnutia bola venovaná možnostiam podpory lesného hospodárstva. V oboch krajinách sa využívajú jednak prostriedky Európskej únie poskytované prostredníctvom programov rozvoja vidieka, v súčasnom aj nasledujúcom programovom období a tiež národné podpory. Slovenských zástupcov lesníckeho sektora zaujímalo, aké formy podpory využívajú českí kolegovia. „Skúsenosti z Čiech, týkajúce sa systému a spôsobu poskytovania jednotlivých foriem podpory pre vlastníkov a obhospodarovateľov lesov, najmä v súvislosti s poškodením predovšetkým smrekových lesov a ich dopad na hospodárenie štátnych a neštátnych lesov, predstavujú pre Slovensko cenný zdroj informácií,“ skonštatoval J. Regec. Pozitívnu odozvu zo strany zástupcov ČR mala podpora poskytovaná v SR na plnenie mimoprodukčných funkcií lesov.
Jedným z dôležitých výstupov rokovania bola podpora prípravy a vypracovania spoločného integrovaného projektu v rámci programu LIFE. „Českými kolegami sme prerokovali možnosti podania spoločného integrovaného projektu v rámci program LIFE, ktorý patrí k hlavným nástrojom EÚ na financovanie opatrení v oblasti životného prostredia a klímy,“ dodal J. Regec.