Bezplatné kurzy na úrovni
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Na Technickej univerzite vo Zvolene rozbiehajú sériu vzdelávacích kurzov pre lesníkov a poľnohospodárov. Účas na kurzoch je pre pracovníkov v LH úplne bezplatná. Prvý kurz - Rekonštrukcie smrekových porastov a zalesňovanie kalamitných plôch - sa uskutoční už 27. - 29. októbra 2009.
Garantom kurzu je prof. Ing. Milan Saniga, CSc. Viac informácií nájdete na stránke www.eurokurzy.sk, kde sa v prípade záujmu možno zaregistrova. Zaregistrova sa možno aj telefonicky alebo e-mailom, na doleuvedenych kontaktoch, najneskor vsak do stvrtku 22.10.2009.
Podľa Ing. Jozefa Sklenára z Centra ďalšieho vzdelávania Technickej univerzity vo Zvolene pre účastníkov zabezpečujú stravu, ubytovanie a preplácajú aj cestovné náklady. Cieľom kurzov je predstavi nové, moderné a efektívne prístupy v LH, nie len prostredníctvom kvalitných odborníkov, ale aj príkladmi z praxe priamo v terene.
V roku 2009 – 2010 realizujú celkom 8 rôznych kurzov celoživotného vzdelávania so zameraním na lesné hospodárstvo a poľnohospodárstvo. Kurzy sú akreditované Ministerstvom školstva SR a ich odbornými garantmi sú poprední experti v jednotlivých oblastiach.
Financovanie kurzov je zastrešené Ministerstvom pôdohospodárstva SR prostredníctvom Pôdohospodárskej platobnej agentúry a s podporou z financií z Európskeho spoločenstva.
Pre cieľové skupiny účastníkov sú kurzy bezplatné. Účastníci budú ma cestovné výdavky refundované do výšky verejnej dopravy, zabezpečené bezplatné ubytovanie a stravovanie. Štruktúra, rozsah ako i termíny jednotlivých kurzov môžu by aktualizované. V súčasnosti sú naplánované:
V mesiacoch október - december 2009:
1. Lesníctvo 21. storočia: Rekonštrukcie smrekových porastov a zalesňovanie kalamitných plôch (27. 10. - 29. 10. 2009), cieľová skupina A
2. Lesníctvo 21. storočia: Pestovanie listnatých lesov s prihliadnutím na hodnotovú prírastkovú produkciu (24. 11. - 26. 11. 2009), cieľová skupina A
V roku 2010 pripravujú:
3. Lesníctvo 21. storočia: Výberkový hospodársky spôsob a výberkové lesy - cieľová skupina A
4. ažba dreva v neprístupnom teréne - lesnícke lanovky - cieľová skupina A
5. GIS - využitie v lesníctve - cieľová skupina A
6. Biomasa a jej energetické využitie v lesníctve a poľnohospodárstve - cieľová skupina A + B
7. Program rozvoja vidieka, agro-environment a cross compliance v poľnohosopdárstve - cieľ. skupina B
8. Odpady na vidieku - cieľová skupina C
Cieľové skupiny:
A: zamestnanci v oblasti lesného hospodárstva, vlastníci a užívatelia lesov,
B: zamestnanci poľnohospodárstva, vlastníci a užívatelia poľnohospodárskej pôdy,
C: podnikateľské subjekty a subjekty verejnej správy (obce a ich združenia) pôsobiace v malých obciach mimo pólov rastu
Lesníctvo 21. storočia: Rekonštrukcie smrekových porastov a zalesňovanie kalamitných plôch - cieľom kurzu je získanie poznatkov o princípoch a zásadách tvorby stabilnejších porastov tvorených pôvodnými drevinami so zámerom eliminova negatívny vplyv biotických (podkôrny hmyz) a abiotických činiteľov ako i získanie praktických skúseností pri analýze kalamitných plôch a ich zalesňovaní (zalesňovací projekt). Súčasou sú celodenné praktické cvičenia v teréne.
Lesníctvo 21. storočia: Pestovanie listnatých lesov s prihliadnutím na hodnotovú prírastkovú produkciu - cieľom je zracionalizova systém pestovných opatrení pri formovaní štruktúry listnatých porastov s cieľom zvýši ich hodnotovú produkciu, zvýši ekonomický efekt a zabezpeči ich trvalo udržateľný rozvoj. Súčasou kurzu sú aj praktické cvičenia.
Lesníctvo 21. storočia: Výberkový hospodársky spôsob a výberkové lesy - cieľom je nadobudnú praktické skúsenosti pri realizácii výberkovej prebierky a výberkového rubu s cieľom optimalizácie výberkovej štruktúry ihličnatých porastov. Súčasou kurzu sú praktické cvičenia v porastoch Vysokoškolského lesného podniku a na Donovaloch, v rôznych fázach prebudovy na výberkový les.
ažba dreva v neprístupnom teréne - lesnícke lanovky - cieľom je nauči frekventantov bližšie pozna systematiku a využívanie lesníckych lanoviek vo výrobných podmienkach našich lesov a pripravi ich na prevádzku týchto zariadení. Pozornos bude venovaná najmä blízkemu prepojeniu medzi zakladaním a pestovaním porastov, medzi ich výchovou a ažbou v rubnom veku. Celý systém vzdelávania sa bude odvíja od podrastového hospodárskeho spôsobu a prírode blízkeho obhospodarovania lesov. Teoretická aj praktická príprava bude zameraná na poznanie základných výkonnostných a ekonomických parametrov práce lesníckych lanoviek s vplyvom na lesné prostredie (ostávajúci porast, podrast, pôda), na poznanie technického stavu, vhodných technologických postupov a zvládnutie projektovania trás lesníckych lanoviek.
GIS – využitie v lesníctve – cieľom je odovzdanie inovatívnych prístupov, aktuálnych poznatkov a skúseností v oblasti využitia geografických informačných systémov (GIS) v lesníctve v pestovných, ochranných i ažobných aktivitách, vrátane ich využitia v kalamitných lesoch v SR. Frekventanti budú ma možnos si tieto poznatky osvoji a aplikova na konkrétnych príkladoch počas terénnych cvičení.
Biomasa a jej energetické využitie v lesníctve a poľnohospodárstve – kurz je zameraný na odovzdanie aktuálnych poznatkov, vedomostí a skúseností v oblasti produkcie, spracovania, finalizácie a predaja biomasy na energetické účely. Transferom týchto poznatkov do praxe sa prispieva k zvyšovaniu konkurencieschopnosti a zamestnanosti v lesníctve a poľnohospodárstve, v maximálnom a zároveň udržateľnom využití produkčného potenciálu krajiny, vo zvyšovaní pridanej hodnoty produktu a produkcie, spracovaním a zhodnotením biomasy modernými a životnému prostrediu šetrnými technológiami. Súčasou kurzu je exkurzia v kotolni využívajúcej drevnú štiepku a v bioplynovej stanici.
Program rozvoja vidieka, agro-environment a cross compliance v poľnohosopdárstve - základným cieľom je priblíži cieľovým skupinám PRV 2007-13, jeho štruktúru, jednotlivé opatrenia a podmienky čerpania prostriedkov s bližším zameraním sa na „krížové plnenie“ a oblas podpory agro-environmentu. V praktickej časti je kurz zameraný na odovzdanie praktických poznatkov, skúseností a podmienok pre agro-environmentálne opatreniach (AEO) v hospodárskej praxi. Súčasou kurzu je aj exkurzia.
Odpady na vidieku - kurz je zameraný na odovzdávanie aktuálnych poznatkov o spôsoboch a predpisoch zberu, zhodnocovania a zneškodňovania odpadov v podmienkach slovenského vidieka so zreteľom na ochranu životného prostredia (environmentálne vhodné technológie, alternatívne zdroje energie, separovaný zber, využívanie biomasy, ochrana, tvorba a manažment krajiny, cieľová kvalita vidieckej krajiny a pod.).
Adresa: Centrum ďalšieho vzdelávania Technickej univerzity vo Zvolene, T. G. Masaryka 24, 960 01 Zvolen
Info a registrácia na: www.eurokurzy.sk
Kontakt: tel./fax: 045/ 5206 519, e-mail: cdv@vsld.tuzvo.sk