Bezpečné dni v práci: Republikový inšpektor hovorí, že ľudia pracujúci v teréne sa obávajú chodiť kvôli medveďom do práce
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V Prešove sa dnes uskutočnil 5. ročník súťaže stredných odborných škôl o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v pôsobnosti Odborového zväzu DREVO, LESY, VODA s názvom Bezpečné dni v práci. Cieľom podujatia je vštepovať základné princípy bezpečnosti už počas vyučovacieho procesu a tým zlepšiť pripravenosť mladých ľudí na prechod do pracovného procesu.
Do súťaže Bezpečné dni v práci 2023 sa zapojilo sedem stredných odborných škôl a osem družstiev, pretože jedna škola vyslala dve družstvá - jedno za lesnícku časť a druhé za drevársku časť. Súťažilo 24 študentov z týchto škôl: Stredná odborná škola technická Košice, Stredná odborná škola technická Prešov, Stredná odborná škola lesnícka a drevárska Jozefa Dekréta Matejovie Liptovský Hrádok, Stredná odborná škola lesnícka v Prešove, Stredná odborná škola lesnícka Tvrdošín, Súkromná stredná odborná škola DSA Trebišov a Stredná odborná škola stavebná Žilina.
Súťaž bola rozdelená do troch častí. Teoretická časť pozostávala z písomného testu s 30 otázkami o všeobecne platných právnych predpisoch na zaistenie BOZP. Praktickú časť tvorilo riešenie modelových situácií a tretiu, teoreticko-praktická časť poskytovanie prvej pomoc.
Predseda poroty súťaže Bezpečné dni v práci a republikový inšpektor BOZP Odborového zväzu DREVO, LESY, VODA Ing. Robert Staško pre Lesmedium.sk zhodnotil aktuálne dianie v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci v lesnom hospodárstve: „V poslednom čase je už samotný pobyt v lese problematický, pretože riešime riziká, vznikajúce v dôsledku premnoženia medveďov. Problém je riešený na základe podnetu od zamestnancov v lesnom hospodárstve a členov Odborového zväzu DREVO, LESY, VODA na ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, do pôsobnosti ktorého spadá problematika činnosti inšpektorátu práce.
Bolo oslovené ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ako aj ministerstvo životného prostredia, pretože najmä v tomto roku sa množia strety ľudí s medveďmi. Pritom nejde len o kontakt návštevníkov lesov s našou najväčšou šelmou, ale aj zamestnancov, ktorí pracujú v lese. Preto sme všetkým kompetentným pripomenuli ich zákonné povinnosti a navrhli vytvorenie odbornej skupiny na úrovni rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny, v ktorej budú zastúpené všetky zainteresované ministerstvá a zástupcovia štátnych aj neštátnych lesov. Odborový zväz DREVO, LESY, VODA má záujem participovať na činnosti tejto skupiny, pretože zastrešuje túto oblasť.
Ide o veľmi vážny problém, ktorý je potrebné urýchlene riešiť, pretože ľudia pracujúci v lese sa boja ísť kvôli medveďom do práce. V teréne sa pohybujú aj pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku a Slovenského hydrometeorologického ústavu, patriaci do pôsobnosti nášho odborového zväzu a tí sa takisto stretávajú s problémom premnožených medveďov.“
Jozef Marko