APOL 2024 o 20. výročí kalamity Alžbeta a dobrej vizitke lesníctva: Ocenenie šiestich odborníkov, ktorí významne prispeli k ochrane lesov v územiach poškodených vetrom
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Národné lesnícke centrum v dnešnej tlačovej správe informuje, že v Hornom Smokovci sa 3. a 4. októbra uskutočnil 33. ročník medzinárodnej konferencie Aktuálne problémy v ochrane lesa (APOL) 2024. Organizátorom najväčšej odbornej lesníckej konferencie na Slovensku bolo Národné lesnícke centrum - Lesnícky výskumný ústav Zvolen, Odbor ochrany lesa, zabezpečujúci úlohy Lesníckej ochranárskej služby.
„Lesnícka ochranárska služba sa pri príležitosti 20. výročia vetrovej kalamity Alžbeta rozhodla oceniť šiestich vybraných odborníkov, ktorí významným spôsobom prispeli k ochrane lesov v územiach poškodených vetrom. Zo svojich vysokých pracovných pozícií riadili postupy a práce v poškodených lesoch. Tieto práce si vyžadovali koordináciu na tejto najvyššej úrovni, aby následnosť odborných činností súvisiacich s ochranou lesa bola plynulá a v súlade s právnymi predpismi platnými na danom území,“ uvádza Národné lesnícke centrum.
Ocenení boli Ing. Pavel Toma (v čase kalamity riaditeľ odboru manažmentu lesných zdrojov a lesníckej politiky Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky), Ing. Ján Štefánik (výrobno-technický riaditeľ štátneho podniku LESY SR), Ing. Peter Líška (riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u), Ing. Milan Zúbrik, PhD. (koordinátor Projektu ochrany lesa na území Tatranského národného parku), Ing. Jaroslav Jankovič, CSc. (koordinátor Projektu revitalizácie poškodeného lesa na území Tatranského národného parku) a Ing. Pavol Hlaváč, PhD. (koordinátor kolektívu autorov Projektu protipožiarnej ochrany na území Vysokých Tatier po vetrovej kalamite).
Generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra Bc. Ing. Ľuboš Halvoň, PhD. k výročiu kalamity Alžbeta povedal: „Jedinečnou a nevyhnutnou spoluprácou boli vytvorené odborné realizačné projekty, podľa ktorých sa zabezpečoval postup spracovávania kalamitného dreva, ochrany lesa pred škodlivými činiteľmi, ochrany pred požiarmi a následnej revitalizácia územia. Výsledok realizácie aktívneho manažmentu na kalamitných plochách je dnes, po 20-tich rokoch, veľmi dobrou vizitkou celého lesníckeho sektora.“