Apel na poslancov Európskeho parlamentu: Buďte pragmatickí a zodpovední, zamietnite nariadenie o obnove prírody s ďalekosiahlym vplyvom na poľnohospodárstvo, lesníctvo a rybárstvo
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska v liste, adresovanom dnes poslancom Európskeho parlamentu v úvode zdôrazňuje, že politika by mala usmerňovať - nie paralyzovať; mala by stimulovať - nie obviňovať; mala by motivovať - nie manipulovať; mala by pestovať dialóg s tými, ktorých sa to týka.
„Čoskoro budete v pléne Európskeho parlamentu hlasovať o výsledku trialógu o zákone o obnove prírody (NRL). Ako poslanci Európskeho parlamentu, ktorých hlasovanie pripraví pôdu pre príslušné rozhodnutia, by sme vám chceli vopred vysvetliť dôsledky vášho hlasovania. Vaše hlasovanie bude mať priamy a ďalekosiahly vplyv aj na poľnohospodárstvo, lesníctvo a rybárstvo na Slovensku.
Podľa Európskej komisie budú poľnohospodári, lesníci a rybári znášať hlavné bremeno obnovy poľnohospodárskych, lesných a morských oblastí, ako aj ich náklady. Plénum Európskeho parlamentu 12. júla 2023 vyslalo stranám trialógu jasný signál, že návrh Európskej komisie o NRL je v tejto podobe z vecného a technického hľadiska neprijateľný, a svojím hlasovaním návrh Európskej komisie v podstate odmietlo.
Európsky parlament odmietol vyčlenenie 10% v otvorenej kultúrnej krajine, implementáciu mimo oblastí NATURA2000, ukazovatele pre poľnohospodárstvo a dodatočné ukazovatele pre lesné hospodárstvo. Európsky parlament v podstate vyslal stranám trialógu odkaz, že NRL nepredstavuje žiadnu pridanú hodnotu k existujúcim cieľom smernice o biotopoch. A je to tak správne!
Kompromis dosiahnutý v rámci trialógu je však zložitý a nejasný aj z hľadiska jeho štruktúry a financovania. Opatrenia sa musia naďalej záväzne vykonávať aj mimo oblastí NATURA2000. Pre Slovensko, ktoré s viac ako 60% územia v európskej sieti chránených území NATURA2000 to môže byť katastrofa pre všetky vidiecke oblasti, ktoré vďaka nezodpovedným krokom v manažmente území NATURA2000 spôsobujú postupný zánik vidieckych oblastí namiesto ich udržateľnosti,“ uvádza na začiatku listu predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Ing. Milan Ovseník.
V jeho závere v mene vlastníkov lesov na Slovensku píše: „Výsledky rokovaní v rámci trialógu nie sú vhodné na obmedzenie tejto hrozby alebo už aj tak nadmernej byrokracie pre poľnohospodárov, naopak, len ju prehĺbia. Podporujú u našich poľnohospodárov a vlastníkov lesov obraz EÚ, ktorá kladie nereálne požiadavky a vytvára nekonečné povinnosti podávania správ.
Obávame sa, že prijatie takéhoto návrhu by mohlo dramaticky zhoršiť už aj tak napätú náladu. Je síce bežné, že výsledky trialógu sa v Európskom parlamente schvaľujú bez ďalšej diskusie, ale nie je to automatické. Najmä nie vtedy, ak sa vo výsledku trialógu dostatočne neodráža stanovisko Európskeho parlamentu. Európsky parlament má preto právo preskúmať výsledok trialógu. Máme záujem posilniť postavenie Európskeho parlamentu ako priamo voleného orgánu občanov.
Apelujeme na váš pragmatizmus a politickú zodpovednosť za ľudí, ktorí vás zvolili za svojich zástupcov. Preto vás naliehavo žiadame, aby ste v nadchádzajúcom záverečnom hlasovaní na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu nariadenie o obnove prírody zamietli.“
V prílohe k článku uverejňujeme list z 24. februára 2024.