Prihlásiť

Anketa časopisu LES & Letokruhy s politickými stranami: Ako chcete systémovo riešiť konfliktný vzťah medzi lesníctvom a ochranou prírody?

Šéfredaktor časopisu LES & Letokruhy Peter Gogola oslovil včera parlamentné i mimoparlamentné politické strany so závažnými otázkami, týkajúcimi sa lesného hospodárstva a ochrany prírody. Ich odpovede budú uverejnené v ankete časopisu LES & Letokruhy a na portáli Lesmedium.sk. V úvode oslovenia politických strán P. Gogola konštatuje, že na Slovensku už viac ako 20 rokov prebieha konfrontačný a nič neriešiaci zápas medzi reprezentantmi lesníctva a ochrany prírody. Tento po otvorení prerokovania návrhu novely zákona 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny vyvolal ďalšiu hromadnú nespokojnosť obyvateľov vidieka. Vzbudil vášne, ktoré obojstranne prerástli za hranicu politickej korektnosti a výrazne rozdeľuje spoločnosť.

Doporučený Anketa časopisu LES & Letokruhy s politickými stranami: Ako chcete systémovo riešiť konfliktný vzťah medzi lesníctvom a ochranou prírody?

„Za nepripravenú a ťažko realizovateľnú ju považujú aj účastníci Plenárneho zasadnutia Hospodárskej a sociálnej rady Slovenskej republiky konaného dňa 23.8.2021. Hlavnou príčinou tohto konfliktu nie je len „prechod správy časti lesného majetku štátu zo štátneho podniku LESY SR pod Štátnu ochranu prírody SR“ čo sa falošne prezentuje ako reforma správy národných parkov. Hlavnou príčinou  je rozdielny názor na to, ako sa starať o krajinu a lesy na Slovensku, ktoré sú skutočným národným bohatstvom občanov tejto krajiny.

Slovensko je vidiecka krajina a značná časť vidieckeho obyvateľstva je na lese a krajine existenčne závislá. Z toho vyplýva, že les a lesná krajina nepatria len ochranárom či NGO aktivistom, ako sa to snaží verejnosti prezentovať Ministerstvo životného prostredia SR. Vidiecke obyvateľstvo, ktorého súčasťou je aj lesnícka komunita, oprávnene požaduje zosúladenie všetkých rozhodujúcich záujmov v lesnej krajine do konsenzuálneho modelu ako chrániť a trvalo udržateľne obhospodarovať lesy, ale aj jasne definovať a finančne podporovať prioritné ekosystémové služby poskytované občianskej spoločnosti lesnou krajinou,“ píše politickým stranám P. Gogola.

Pripomína, že v Novej stratégii lesného hospodárstva EÚ sa uvádza:

S cieľom lepšie reagovať na nové výzvy a potreby a vzhľadom na rastúcu úlohu lesov pri plnení spoločne dohodnutých cieľov EÚ v oblasti klímy a biodiverzity, sa bude musieť posilniť rámec udržateľného obhospodarovania lesov. A to najmä pokiaľ ide o kritériá, týkajúce sa zdravia ekosystémov, biodiverzity a zmeny klímy.“

„Udržateľne vyrobené výrobky na báze dreva s dlhou životnosťou môžu prispieť k dosiahnutiu klimatickej neutrality prostredníctvom ukladania uhlíka a nahrádzania materiálov z fosílnych zdrojov, no najmä vďaka ich prínosu k odstraňovaniu uhlíka, ktoré sa inak uskutočňuje biologickými procesmi. Preto by sa drevo malo čo najviac využívať v materiáloch a vo výrobkoch s dlhou životnosťou, ktorými sa nahrádzajú ich uhlíkovo náročné ekvivalenty.“

„Okrem drevárskeho priemyslu ponúkajú lesy mnohé ďalšie a rovnako dôležité produkty a služby, od potravy po ekoturizmus, ktoré podporujú ekonomiku a sociálnu štruktúru vo vidieckych oblastiach... V stratégii lesného hospodárstva EÚ sa uznáva podpora a zámer celého udržateľného lesného biohospodárstva, ktoré funguje v súčinnosti so zvýšenou ambíciou EÚ v oblasti klímy a biodiverzity.“

Šéfredaktor časopisu LES & Letokruhy v tejto súvislosti konštatuje, že Slovensko, napriek tomu že je členom EÚ, ide opačným smerom ako určuje stratégia EÚ pre lesy. Slovensko nechce svoje lesy udržateľne obhospodarovať, nechce aktívne zlepšovať stav lesných biotopov, nechce manažovať lesy s cieľom posilniť ich priaznivý vplyv na elimináciu dôsledkov zmeny klímy. Slovensko (aspoň podľa MŽP SR) chce slovenské lesy „chrániť“ tzv. bezzásahovým režimom, ktorý v konečnom dôsledku vedie k likvidácii lesov. Prvým krokom nesprávnym smerom je schválenie návrhu novely zákona 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny, ktorý má v októbri 2021 prerokovať Národná rada Slovenskej republiky.

A tu sú otázky, zaslané politickým stranám:

  • Ako chce vaša politická strana systémovo riešiť konfliktný vzťah medzi lesníctvom a ochranou prírody?
  • Neobáva sa vaša politická strana, že schválením návrhu novely zákona 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny, dôjde k zásadnému poškodeniu záujmov vidieckeho obyvateľstva, ktoré je majoritnou komunitou tejto krajiny?
  • Ako chce vaša strana optimalizovať využívanie funkčného potenciálu lesov v krajine?
  • Ako chce vaša strana stimulovať finalizáciu spracovania a oživenia spotreby výrobkov z dreva ako obnoviteľnej, ekologickej a univerzálne využiteľnej suroviny?
  • Súhlasíte s tým, aby zákony týkajúce sa správy krajiny a ochrany prírody boli prijímané ústavnou väčšinou?

 

Naposledy zmenené: utorok, 12 október 2021 14:50
Prečítané: 2019
(8 hlasov)

Komentárov   

0 # Marián Jasík 2021-10-15 22:06
Pán Juríček, nie nehanbím lebo nie je za čo....ako vyštudovaný lesník mám stále pocit, že o tých lesoch stále vieme málo...Preto sa snažím čo najviac sa o nich dozvedieť napr. z prestížneho lesníckeho časopisu Forest Ecology and Management. Súste si ho pravidelne čítať a predpokladám, že ak máte myseľ otvorenú dospejete k rovnakému záveru. Okrem toho sa z priateľmi z Lesníckej fakulty ČZU Praha venujem výskumu pralesov na Slovensku a občas aj za jeho hranicami. Treba viac študovať, premýšľak ako len veriť. A dotácie...tak tie ma vôbec netrápia nakoľko ma neživia a NGO, v ktorých pracujem od štátu žiadnu dotáciu nebralo a brať nebude, aby sme boli od štátu naozaj aj nezávislý. Naopak ja sa opýtam takto...Nehanbíte sa písať o veciach (napr. tie dotácie), o ktorých nemáte dostatok informácií a názor ste si vytvorili možno z počutia bez preverenia faktov?
+2 # Marián Jasík 2021-10-12 21:34
hoax Slovensko nechce svoje lesy udržateľne obhospodarovať, nechce aktívne zlepšovať stav lesných biotopov, nechce manažovať lesy s cieľom posilniť ich priaznivý vplyv na elimináciu dôsledkov zmeny klímy. Slovensko (aspoň podľa MŽP SR) chce slovenské lesy „chrániť“ tzv. bezzásahovým režimom, ktorý v konečnom dôsledku vedie k likvidácii lesov.
pravda: Slovensko chce svoje lesy udržateľne obhospodarovať, chce aktívne zlepšovať stav lesných biotopov, chce manažovať lesy s cieľom posilniť ich priaznivý vplyv na elimináciu dôsledkov zmeny klímy. Slovensko (podľa MŽP SR) chce slovenské lesy chráni aj v bezzásahovom režime (zatiaľ je to cca 4,4-4,5% z výmery lesov SR), ktorý v konečnom dôsledku vedie k obnove prirodzenej diverzity a štruktúry lesov, ktorá bola na takmer celom území narušená činnosťou človeka, vrátane lesníctva .
-1 # Juríček 2021-10-13 10:08
Pán Jasík, nehanbíte sa za tieto slová ...v konečnom dôsledku vedie k obnove prirodzenej diverzity lesov, ktorá bola na takmer celom území narušená činnosťou človeka, vrátane lesníctva?
Prečítali ste si zákon o lesoch? Je záruka, že ŠOP SR bude tým nástrojom na zveľaďovanie lesa? Vy, čo ste verejne kritizovali postavenie ŠOP SR a brojili ste za jej zmenu? Ste zaslepený vidinou dotácií, bez akejkoľvek zodpovednosti. Lesu zdar!

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

TÝŽDŇOVKA: Nezmysel, hovorí odborník o vodozádržných opatreniach na rozkopaných zvážniciach za 4,5 milióna eur v lesoch na východnom Slovensku

TÝŽDŇOVKA: Nezmysel, hovorí odborník o vodozádržných opatreniach na rozkopaných zvážniciach za 4,5…

Aktuálne

Zobrazenie:18467

V septembri minulého roka zverejnil denník Korzár Gemer informáciu o tom, že Košický samosprávny kraj predstavil projekt na zmiernenie dopadov klimatickej zmeny...

Útok medveďa na turistu medzi Čičmanmi a Fačkovom: Ak sa u medveďa potvrdí strata plachosti, bude eliminovaný

Útok medveďa na turistu medzi Čičmanmi a Fačkovom: Ak sa u medveďa…

Aktuálne

Zobrazenie:9757

V Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy, medzi obcami Čičmany a Fačkov (okres Žilina) včera popoludní v lesnom poraste zaútočil medveď...

Počas uplynulých dvoch rokoch klesla cena dreva takmer o tretinu: Trend sa láme, koncom roka 2024 ceny opäť narástli približne o päť eur za kubík

Počas uplynulých dvoch rokoch klesla cena dreva takmer o tretinu: Trend sa…

O čom sa píše

Zobrazenie:7791

Týždenník TREND píše, že lesy v súčasnosti zaberajú viac ako dve pätiny rozlohy Slovenska. Krajina je tak najzelenšia od priemyselnej revolúcie...

Dve výnimky na používanie zakázaných a nesprávnych spôsobov lovu: Platné od 1.3.2025 do 28.2.2026

Dve výnimky na používanie zakázaných a nesprávnych spôsobov lovu: Platné od 1.3.2025…

Aktuálne

Zobrazenie:7101

Slovenská poľovnícka komora upozorňuje svojich členov, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ako príslušný orgán štátnej správy poľovníctva podľa...

Komentár: Keď lesnícke srdce zaplače...

Komentár: Keď lesnícke srdce zaplače...

Aktuálne

Zobrazenie:6440

Chcem sa podeliť o skúsenosti, ktoré máme na mestských lesoch v Spišskej Belej v súvislosti s ochranou lesných porastov v priamom susedstve s rómskou osadou Rakúsy...

TÝŽDŇOVKA: Keď má prebierka aj cenový zmysel a vyššie speňaženie prebierkovej hmoty v porastoch pripravených dvoma prerezávkami

TÝŽDŇOVKA: Keď má prebierka aj cenový zmysel a vyššie speňaženie prebierkovej hmoty…

Aktuálne

Zobrazenie:5904

Tento týždeň som spracoval formou reportáže do časopisu LES & LETOKRUHY skúsenosti cirkevných lesníkov zo spoločnosti PRO POPULO Poprad, obhospodarujúcej...

Hlavné správy

Úspech študentky dizajnu nábytku a interiéru z drevárskej fakulty: Kreslo určené na interakciu starých rodičov s ich vnúčatami v predškolskom veku

Úspech študentky dizajnu nábytku a interiéru z drevárskej fakulty: Kreslo určené na…

O čom sa píše

Technická univerzita vo Zvolene informuje, že v prvý marcový piatok sa v poľskom Cieszyne konala vernisáž víťazných prác prehliadky najlepších záverečných...

Prečítajte si viac
Metódy detekcie plameňa a dymu v boji proti lesným požiarom: Cieľom je dosiahnuť účinné včasné varovanie

Metódy detekcie plameňa a dymu v boji proti lesným požiarom: Cieľom je…

Aktuálne

Dnes sa lesné požiare stali bežnou, nebezpečnou a náročnou prírodnou katastrofou po celom svete. Narastajúci trend globálneho otepľovania a extrémnych poveternostných podmienok...

Prečítajte si viac
Kúrenie drevom je stále obľúbené: Teplo sálajúce z ohňa vytvára útulnú atmosféru

Kúrenie drevom je stále obľúbené: Teplo sálajúce z ohňa vytvára útulnú atmosféru

O čom sa píše

Portál SITA Bývanie Hrou sa v úvode článku pýta, či túžite po krásnom, teplom a útulnom domove vyhrievanom drevom, no trápi...

Prečítajte si viac
Odstrel vlka dravého bude tento rok možný o dva mesiace skôr: Cieľom je účinnejšia ochrana voľne sa pasúcich zvierat

Odstrel vlka dravého bude tento rok možný o dva mesiace skôr: Cieľom…

Aktuálne

Odstrel chráneného vlka dravého bude tento rok možný o čosi skôr, ako v minulosti. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka zverejnilo...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora